Avrupa'da yaklaşan kış öncesi faturalara gelen zamlara, yüksek enflasyona ve kötü yönetime karşı sokaklar ısınıyor. İtalya’dan Almanya’ya, İngiltere’den Çekya’ya Avrupa’da halk sokaklardan sesleniyor: Ödemeyeceğiz.

Meydanlar ısındı
Fotoğraf: Twitter/Don’t Pay

Dış Haberler

Ukrayna savaşının etkisiyle Avrupa genelinde yaşanan ekonomik kriz derinleşirken yaklaşan kış öncesi doğalgaz ve elektrik faturalarındaki zamlara ve yüksek enflasyona karşı protestolar yaygınlaşıyor. Fahiş fiyatlara ve kötü yönetime karşı İngiltere’den Almanya’ya İtalya’dan Çekya’ya pek çok ülkede kitleler sokaklarda.

ÖDEMEYECEĞİZ

İngiltere’de başlatılan “Don’t Pay” (Ödemeyin) hareketi, ülkede ekim ayında faturalara yansıması beklenen enerji zamlarına karşı sivil itaatsizlik çağrısında bulundu. Ayrıca hareketin çağrısıyla ülke genelinde eylemler düzenleneceği belirtildi.

Kampanya “Milyonlarcamız bu kış enerji faturalarını ödeme imkânına sahip olamayacak. Bunun yaşanmasına izin veremeyiz” sloganıyla yola çıktı. Kampanya, eylem planını şu maddelerle açıkladı:

•Elektrik ve doğalgaz faturalarının makul bir seviyeye indirilmesini talep ediyoruz.

•Taleplerimiz dikkate alınmazsa 1 Ekim’den itibaren otomatik ödeme talimatlarımızı iptal edeceğiz.

•Belirlenen tarihe kadar bir milyon kişiye ulaşırsak eyleme geçeceğiz.

Ülkedeki 28 milyon elektrik ve doğalgaz abonesinden en az bir milyonunu sivil itaatsizliğe davet eden hareketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre 150 bini aşkın kişi kampanyaya imza attı.

İngiltere’de enerji tavan fiyatı ekim ayından itibaren yüzde 80 artışla yıllık 3549 sterline yükseltilmişti. Ülkede ortalama bir hane için enerji (elektrik ve doğalgaz) tavan fiyatı halen 1971 sterlin. Hükümet, enerji giderlerindeki artış nedeniyle tüm haneler için 400 sterlin ödeme yapacak. Ancak bu yardım yapılan zamların yanında yetersiz kalıyor.

Ocak ayında açıklanacak yeni fiyatın 5 bin 400 sterline, nisandaki düzenlemede ise 6 bin 600 sterline ulaşması bekleniyor.

Ayrıca ülkede enflasyon oranı yüzde 10,1 ile son 40 yılın en yüksek düzeyinde. Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ülkede yıllık enflasyonun önümüzdeki yıl yüzde 18’e çıkabileceği uyarısı yapılıyor.

SİYASİ ÇÖZÜM ŞART

Almanya'nın başkenti Berlin'de yüksek enflasyon nedeniyle 3 aylığına getirilen aylık 9 euroluk toplu taşıma bileti uygulaması sona erse de halk örgütlenerek uygulamaya devam ediyor. Halk fona ayda dokuz euro ödeyerek yerel ulaşımı kullanmayı sürdürüyor, yakalandıkları taktirde ceza fondan karşılanıyor. Kampanya sözcüsü Leo Maurer, "Temelde siyasi bir çözüme ihtiyaç var" diyor.

Ayrıca Almanya'nın Köln kentinde doğalgaz zamlarına karşı yaklaşık 2 bin kişi dün sokağa çıktı. Mitinge katılanlar Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği desteği geri çekmesi, Rusya'ya karşı yaptırımları sona erdirmesi ve Kuzey Akım 2'nin faaliyete geçmesini talep etti. Mitingin organizatörlerinden Elena Kolbasnikova "Almanya kaos içinde. Bu kış nasıl hayatta kalacağız?” diye sordu.

FATURALARI YAKTILAR

İtalya’da ise Napoli'nin merkezinde bir araya gelen yüzlerce kişi, hayat pahalılığı krizinin ortasındaki kötü durumu protesto etmek için elektrik faturalarını yaktı. '7 novembre della 167' hareketinin çağrısıyla bir araya gelen işsizler, "Yıllardır iş bekliyoruz, şimdi üçe katlanan (gaz ve elektrik için) bu rakamları ödeyemiyoruz” dedi.

EYLEMLER SÜRECEK

Çekya’da cumartesi günü yapılan eyleme 70 bin kişi katılırken Bohemya ve Moravya Komünist Partisi (KSČM) tarafından yeni bir çağrı yapıldı. Eylemlerin 17 Eylül’de devam edeceği söylendi. KSČM’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, soğuk kışın atlatılması için halka yardım edilmesi çağrısı yapıldı.