birgün

12° HAFİF YAĞMUR

MGK Erdoğan başkanlığında toplanacak: Suriye'ye yeni operasyon masada

Milli Güvenlik Kurulu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın toplanıyor. Toplantının ana gündem maddesinin güney sınırlarına yeni sınır ötesi operasyonlar olması bekleniyor.

GÜNCEL 25.05.2022 09:30
MGK Erdoğan başkanlığında toplanacak: Suriye'ye yeni operasyon masada
Abone Ol google-news

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak yılın üçüncü MGK Toplantısı'nda İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu, Irak'ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit Operasyonu ile Yunanistan'ın askeri silahlanma faaliyetleri başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında Türkiye'nin ortaya koyduğu tavır ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, toplantının önemli gündemlerinden olması öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

YUNANİSTAN VE DOĞU AKDENİZ KONUSU MASADA

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun Yunanistan'ın yürüttüğü askeri silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki konumlarına yönelik çalışmaların masada olması planlanıyor.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak'ın kuzeyine düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile sınır güvenliği gerekçesiyle yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması bekleniyor. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve IŞİD operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor. Bu çerçevede sınır ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.

Erdoğan, son Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır." ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, konunun MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol