birgün

5° AZ BULUTLU

SİYASET 31.10.2018 12:31

MHP'den İstanbul için 'Bedrettin Dalan' iddiası

MHP'den İstanbul için 'Bedrettin Dalan' iddiası

MHP kaynakları İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı için Bedrettin Dalan'ı düşündüklerini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için Melih Gökçek ismi gündeme gelen MHP'de bir sürpriz isim de İstanbul için geldi.

CNN Türk'ün MHP kaynaklarından aktardığına göre, MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Bedrettin Dalan'ı düşündüğü ifade edildi.

Anavatan Partisi'nin Kurucu Üyesi olan Bedrettin Dalan, 1984 yılında Anavatan Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Bedrettin Dalan bu görevi 1989'a kadar sürdürmüştü.

BEDRETTİN DALAN'DAN AÇIKLAMA

MHP kaynaklarının 'İstanbul için düşünüyoruz' dediği Bedrettin Dalan'dan açıklama geldi. Dalan, yaptığı açıklamada aday olmayacağını duyurdu.

a Haber'e konuşan Bedrettin Dalan, "Şu an siyasete girmeyi düşünmüyorum. Siyaset benim için bitmiştir. Tekrar aday olmayacağım" ifadelerini kullandı.

BEDRETTİN DALAN KİMDİR?

1941 doğumlu olan Bedrettin Dalan ilk öğrenimini Germencik'te, orta ve lise öğrenimini Aydın Lisesi'nde tamamladı. İTÜ Maçka Fakültesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu. İş hayatına TCDD'de başlayan Dalan, daha sonra özel sektöre geçiş yaptı.

Siyasete de atılan Dalan, Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu. 1984 yılında bu partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 17 Mayıs 1990 yılında ANAP'tan koparak, Demokrat Merkez Partisi Kurucu Genel Başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991'de Doğru Yol Partisi'ne katıldı, aynı yıl yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul Milletvekili seçildi. 1995 yılında DYP'den istifa ederek ANAP'a döndü.

Çesitli kuruluşlarda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi oldu. 1985 yılında İstek Vakfı'nı kurarak vakfın genel başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.

12 Ocak 2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası kapsamında İçişleri Bakanlığı hakkında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışılmıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 30 Aralık 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan'ın Türkiye'deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verdi. Bedrettin Dalan hakkında Ergenekon davası kapsamında 12 Nisan 2010'da yakalama kararı çıkarıldı. 18 Şubat 2015 tarihinde yakalama kararı kaldırılan Dalan, 10 Mart 2015'te Türkiye'ye döndü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız