birgün

0° KISA SÜRELÜ KAR YAĞIŞI

GÜNCEL 05.12.2021 15:53

MHP’den Türkeş’in ailesine karşı ‘Türkeş Vakfı’ hamlesi

MHP, Alparslan Türkeş’in adını taşıyan bir vakıf kuracağını açıkladı. Partinin açıklamasında “Bunu yapan ailesi de olsa; Alparslan Türkeş adının ve geride bıraktığı kutlu mirasın sinsi amaçlar için kullanılmasına müsaade edilmeyecektir” denildi.

MHP’den Türkeş’in ailesine karşı ‘Türkeş Vakfı’ hamlesi

MHP, geçtiğimiz günlerde yaşanan kavganın ardından, kurucusu “Alparslan Türkeş’in siyasi mirası” ilgili harekete geçti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından yapılan açıklamada, kısa adı TATSAV olan, Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi Vakfı adlı bir vakfın kurulacağı açıklandı.

Yalçın tarafından paylaşılan metinde, “TATSAV faaliyete geçtikten sonra Alparslan Türkeş’i ve onun banisi olduğu Ülkücü Hareketi budan böyle hiç kimse istismar edemeyecektir. Bunu yapan ailesi de olsa; Alparslan Türkeş adının ve geride bıraktığı kutlu mirasın sinsi amaçlar için kullanılmasına müsaade edilmeyecektir” denildi.

MHP’nin açıklamasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP’yi de hedef alınarak, “kirli emellere alet olan bir vakıf istemiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Alparslan Türkeş Vakfı'nın 28 Kasım’da düzenlediği “Alparslan Türkeş’i anma” etkinliğine, yaklaşık 50 kişilik MHP’li bir grup saldırmıştı. Olay sırasında çok sayıda kişi yaralanmıştı.