birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.08.2019 00:37

MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Acar ‘icraatlarına’ devam ediyor

Acar, 'belediye borçlarını temizlemek' gerekçesiyle aralarında cami, kreş ve tarım alanlarının da olduğu taşınmazları devrederken, diğer taraftan 180 milyon liralık yeni borçlanma yetkisi aldı

MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Acar ‘icraatlarına’ devam ediyor


AYCAN KARADAĞ

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanı seçilen Serkan Acar, göreve başlar başlamaz yaptığı icraatlarla gündemden düşmüyor. İlk olarak 200’e yakın işçinin görev yerlerini değiştiren Acar, 4 aylık görev süresi içinde 187 işçinin iş akitlerine son verdi. Aldığı bu karar sonrası tüm Türkiye’de büyük tepki çeken Acar, “Ben yetkiyi halktan aldım, istediğimi işten çıkartırım, istediğimi alırım” sözleri ile cevap vermişti.

59 ADET GAYRİMENKUL

Acar, 5 yıllık başkanlık döneminde yaptığı borçlarını ödemek için de Aliağa Belediyesi’nin gayrimenkullerini satışa sundu. Belediyeye ait Aliağa Belediyesi Petrol AŞ, Aliağa Belediyesi Jeotermal AŞ ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd. Şti.’ne ait bulunan vergi ve sigorta borçlarına mahsup edilmek üzere, yine belediyeye ait 59 adet gayrimenkullerin Hazine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na devretti. Borçlarına karşılık devredilen gayrimenkullerin arasında ibadet yerleri (camiler), plajlar, tarım alanları (zeytinlik), kreş ve sağlık alanları gibi yerler bulunması ise dikkat çekti.

Öte yandan Serkan Acar, 3 Temmuz'da gerçekleşen belediye meclis toplantısında ise toplamda 180 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı. Aliağa Belediyesi'nde toplam 187 işçiyi “ödenek yetersizliği” gerekçeleriyle işten çıkartılırken, Serkan Acar’ın 3 Temmuz'da gerçekleşen belediye meclis toplantısında toplamda 180 milyon liralık borçlanma yetkisi alması ise kafaları karıştırdı.

'GELECEĞİ İPOTEK EDİYOR'

Konu hakkında BirGün’e değerlendirmelerde bulunan CHP Aliağa Belediye Meclis Grup Sözcüsü Av. Hakan Turan, Aliağa tarihinin en kara günlerini yaşamakta olduğunu söyleyerek şu yorumu yaptı: “Cumhur ittifakının hukukçu Belediye Başkanı, hukuka uygun olsa da akla ve vicdana uymayacak icraatlarıyla Aliağa’nın geleceğine resmen ipotek koymuştur. Geçen dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nin her türlü uyarısına rağmen belediye bütçesini har vurup harman savuran, konser ve gezi belediyeciliği ile göz boyayan Serkan Acar, bu hesap bilmezliğinin faturasını yine Aliağa halkına kesmiştir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız