birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

MHP’li Kastamonu Belediyesi’nde asgari ücret 5 bin 800 TL oldu

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediyede çalışanları için asgari ücretin  5 bin 800 liraya çıkartıldığını duyurdu.

GÜNCEL 05.01.2022 15:45
MHP’li Kastamonu Belediyesi’nde asgari ücret 5 bin 800 TL oldu
Abone Ol google-news

Kastamonu Belediyesinde asgari ücret 5 bin 800 TL oldu.

Kastamonu Belediye Başkanı MHP'li Rahmi Galip Vidinlioğlu, Türk Yerel Hizmet-Sen Kastamonu Şube Başkanı Hikmet Çıvgın ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda altıncı dönem toplu sözleşmeyi imzaladı. İmza töreninde konuşan Başkan Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi’nde görev yapan memur ve işçiler için asgari ücreti açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Vidinlioğlu, “Biliyorsunuz son dönemde hemen hemen her şeyin fiyatı arttı. Maaşlara da belli oranda zamlar yapıldı. Asgari ücrette artış yüzde 50 civarında oldu. Memur zammı açıklandı. O da iyileştirmesiyle birlikte yüzde 30’u geçiyor. Biz de personelimiz için yaptığımız çalışmaları tamamladık. Hem memurlarımızın hem de işçilerimizin yaşam koşullarını en iyi standartlara kavuşturmak adına üzerimize düşeni yaptık. Öncelikle sosyal denge tazminatı sözleşmesinde bugüne kadar uyguladığımız sınır yüzde 100’dü. Daha önceki toplu sözleşme ile yerel yönetim kamu çalışanlarına devlet memuru aylığının yüzde 100’ü kadar ödenebilen sosyal denge tazminatını 6. dönem toplu sözleşme ile yüzde 120’ye çıkartıldı. Son dönemlerdeki piyasa koşullarında meydana gelen çarpık fiyat artışlarından kamu personelimiz de şüphesiz olumsuz etkilenmektedir. Belediyemiz çalışanlarını bu olumsuz piyasa koşullarının etkisinden kurtarmak ve bir nebze olsun rahatlatmak için kurumumuzda görev yapmakta olan memur ve sözleşmeli personelimize ödenmekte olan sosyal denge tazminatını tavan ücret olan yüzde 120’den ödemeye karar verdik. Bu artış ile kurumumuzdaki 237 personelimize aylık ortalama 600 lira gibi bir katkı sağlamış olduk. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol