birgün

24° AÇIK

DÜNYA 01.06.2020 06:49

Michael Jordan, Floyd’un katledilmesine sessiz kalmadı: Ya yasaları ya da sistemin kendisini değiştirmeliyiz

Michael Jordan, Floyd’un katledilmesine sessiz kalmadı: Ya yasaları ya da sistemin kendisini değiştirmeliyiz

Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak gösterilen NBA efsanesi Michael Jordan, George Floyd’un polis tarafından katledilmesine tepki gösterdi. Jordan yaptığı açıklamada, “Büyük bir üzüntü, acı ve öfke hissediyorum. Bu ülkede insanların renklerine yönelik yerleşmiş ırkçılığa karşı ayaktayım, artık yeter” diye konuştu.

Efsane oyuncu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: ”Bu sorunun cevabı ben de değil ama birlikte ortaya koyacağamız kolektif tepkiyle bütün insanları bir araya getirebiliriz. Birbirimizi dinlemeli, anlayışlı olmalı, empati göstermeli ve asla manasız bir şiddete sırtımızı dönmemeliyiz. Adaletsizliğe karşı taleplerimizi barışçıl yoldan dile getirmeye devam etmeliyiz. Birlik olarak sesimizi yükseltmeli ve bizi yönetenlere yasaların değişmesi için baskı yapmalı aksi takdirde oylarımızı sistemin değişmesi için kullanmalıyız. Her birimiz bu çözümün bir parçası olmalı, hep beraber adaleti sağlamalıyız.”

Jordan sözlerini George Floyd’un ve daha önce ırkçı saldırılar nedeniye hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileyerek sonlandırdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız