birgün

27° AÇIK

TEKNOLOJİ 31.07.2018 11:46

Microsoft’un yarışmalarında birinci olduğu söylenen Gamze Oruç herkesi kandırmış

Microsoft’un yarışmalarında birinci olduğu söylenen Gamze Oruç’un herkesi kandırdığı ortaya çıktı. Açıklamalara göre; Türkiye basınında ortaya çıkan Gamze Oruç’un ödül aldığı haberlerin hepsi yalan.

Microsoft’un yarışmalarında birinci olduğu söylenen Gamze Oruç herkesi kandırmış

Türkiye basınında Microsoft’un yarışmalarında birinci olması ile çok kez kendine yer bulan Gamze Oruç için bugün çarpıcı bir haber ortaya çıktı.

Hürriyet’in Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Gamze Oruç’un hiçbir zaman ödül almadığını kanıtladı. Peki, bu haberler nasıl ortaya çıktı? İşte Bildirici’nin konuyla ilgili açıklamaları.

İşte Gamze Oruç gerçeği

Faruk Bildirici; “Önce haberleri inceledim. Oruç, okulu bitirdikten sonra Ayvalık’a yerleşmiş, çocuklara kurslar düzenlemiş; hatta ‘dünya birincisi’ olarak bazı okullara davet edilmiş, oralarda konuşmalar yapmıştı. Fakat Oruç’un sözlerini doğrulayacak tek bir veriye rastlamadım internette.

Siber güvenlik uzmanı Can Yıldızlı’dan yardım istedim. O taradı dijital alemi. Vardığı sonuç şuydu; GamzeOruç’un dünya birinciliği yok. Hatta bir yarışmanın adı yanlış yazılmış, WowZaff 2013 değil WowZapp olacak. Bu yarışmayı Taylandlı bir genç kazanmış, halen Microsoft’ta çalışıyor.’

Bu bilgiyle yetinmeyip Microsoft Türkiye Ofisi’ne sordum. ‘Windows 8 Uygulama Geliştirme Yarışması’nda ödül alanlar arasında Gamze Oruç’un bulunmadığı ve haberdeki diğer yarışmaları düzenlemedikleri’ yanıtı verdiler.” dedi.

İddialar bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Bildirici, Gamze Oruç’un üniversite kariyerini de arıştırmış.

Bildirici; “Üniversite tarafından da araştırdım. Oruç, önce bir akademisyeni, sonra okul müdürünü ve ardından o zamanki rektörü, e-posta çıktıları göstererek Windows 8 yarışmasında dünya birincisi olduğuna ikna etmiş. Rektörlükte kabul edilip, teşekkür belgesi de verilince gazetecileri inandırmayı başarmış; haberler böyle yazılmış. O da herkesin inanmasına güvenip, bir dünya birinciliğini iki ay içinde altı birinciliğe dönüştürmüş!

Gazeteciler buna da inanmış. Ama bir türlü okula orijinal belge verememiş, sonra da ‘belgenin kargoda kaybolduğunu söylemiş. Şüphelenen okul yöneticileri, Microsoft’a e-posta göndermiş. Oruç’un birincilik haberlerinin doğru olmadığı yanıtı alınmış. Bunun üzerine danışmanlık yaptığı rektörlükten uzaklaştırılmış, ilişki de kesilmiş.” ifadelerini kullandı.

Faruk Bildirici‘nin ortaya çıkardığı bu skandala göre Oruç hiçbir zaman Microsoft’tan ödül almamış. Hatta Microsoft Oruç’un söylediği çoğu yarışmayı düzenlememiş bile.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol