birgün

18° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.09.2020 11:31

Migros’tan işçiye tehdit

Migros’tan işçiye tehdit

Emek Servisi

Migros, kasiyer olarak çalıştığı markette hem çalışanların hem de müşterilerin sağlığının nasıl hiçe sayıldığını anlatan market işçisini tehdit etti.

Migros’un küçük bir mağazasında çalışan Nergis D., iş arkadaşının koronavirüse yakalanmasının ardından yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşmıştı. İşçi, kendilerinden vakayı gizlemelerinin istendiğini, ertesi gün tam kadro işe çağrıldıklarını, mesai başladıktan 4 saat sonra muayeneden geçirildiklerini, bu süre içinde müşterilerle temaslarının sürdüğünü, sonuç olarak yalnızca kendisinin karantinaya gönderildiğini, diğer arkadaşlarına test bile yapılmadığını anlatmıştı.

‘YASAL MÜEYYİDE’ HATIRLATMASI

İşçiye hitaben bir açıklama yayımlayan Migros, “müşterilerinin ve çalışanlarının sağlık ve güvenliğinin her zaman birinci önceliği” olduğunu iddia etti. Salgın sürecinden başından beri tüm sektöre örnek olacak birçok hijyen uygulamasını devreye soktuğunu ve bunun için tüm imkânlarını seferber ettiğini ileri süren Migros, istifa eden işçinin anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını savundu. Şirket ayrıca, “Asılsız söylentilerle, yanlış bilgilerin yayılımına neden olmanın yasal müeyyideleri olduğunu hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullanarak işçiyi tehdit etti.

YÜZLEŞİN: SUÇLU SİZSİNİZ!

Bu tehdide yanıt, Market İşçileri Dayanışma Ağı’ndan geldi. Twitter’da Şok, A101, Migros ve BİM gibi marketlerde çalışan işçilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirdiği @MarketIscileri hesabı, şu paylaşımı yaptı: “Migros sorunları görüp müdahale edeceğine yüzsüzce kendini aklamak ve kurumsal kimliğini korumak adına tüm yükü işçinin sırtına yıkıyor. Kamuoyu açıklamasını yaparken tehdit dili kullanarak korku salamazsınız. Yüzleşin: Suçlu sizsiniz!”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız