birgün

25° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 16.07.2015 09:56

Mikrofonun ucunda tiyatro şarkıları

Bazı albümler dinlendikçe tadına varılır. İşte bunlardan biri de Serap Yağız’ın tiyatro oyunlarında söylenen şarkıların yer aldığı ‘Tiyatro Şarkıları’ albümü. Cem Davran, Erkan Can ve Serkan Keskin gibi ünlü oyuncuların da sesleriyle eşlik ettiği albüm bir kez daha yaz boyu dinlenmeye değer

Mikrofonun ucunda tiyatro şarkıları

BURAK ABATAY - @abatayburak

Son zamanlarda çıkan birçok deneysel ve aynı zamanda politik albümü gördük ve dinledik. Kimi uluslararası çapta çok iyiyken, kimi de bizi bize anlatan şarkıları içeriyordu. Bazı şarkılar dizilerde, oyunlarda, filmlerde kullanıldı, bazıları ise sinemayı, dizileri, tiyatroyu şarkılara taşıdı. Dizi, film ve tiyatro oyunlarında bildiğimiz şarkıları dinlemek bizim için çok sık şahit olabileceğimiz bir şeyken, artık uzunca bir süredir dost meclislerinde, “sevdiğimiz tiyatro ve sinema oyuncularını da şarkılarda dinledik!” deyebiliceğimiz bir albüm var: Tiyatro Şarkıları.
Serap Yağız imzalı bu albüm birbirinden kıymetli tiyatro ve sinema oyuncularını içinde barındırırken müzikal zenginliğiyle de dikkat çekiyor. Albümde Erkan Can, Tülay Günal, Çağlar Çorumlu, Cem Davran, Sacit Akel, Derya Alabora, Serkan Keskin ve Sema Moritz sesleriyle Serap Yağız şarkılarında yer alıyor. Üstelik Zilli Zarife, Keşanlı Ali Destanı, Azizname, Lüküs Hayat gibi çok sevilen oyunlardan şarkılarda.. Daha evvel âşık Veysel, Hatayi, Ruhi Su ve Ali Ekber Çiçek gibi ustaların eserlerini dinlediğimiz Serap Yağız’ın ilerleyen dönemlerde takibinde olmakta fayda var.

1. Diye Diye

Bir Aziz Nesin şiiri insanı her zaman mutlu etmez. Bir Aziz Nesin şiiri insanı her zaman rahatsız eder. Bu şarkı da öyle ve üstelik tüm hicviyle Erkan Can da mikrofonun bir ucundan tutmuş: “Avrupa almaz beni, topluluğa giremem/ Memlekette demokrasi kuzu kapanı kurt diye!”

2. Unutma Sözü

Sis ve Gece ile Asi dizisindeki rolleriyle de tanıdığımız Tülay Günal’ın eşlik ettiği bu şarkı da Azizname oyunundan aşina olduğumuz bir Aziz Nesin eseri. Taner Öngür’ün gitar solosu ise keşke daha uzun olsun dedirtir nitelikte.

3. Giden Ağam Gelen Paşam

Serap Yağız’a bu şarkıda yıllardır İstanbul Şehir Tiyatroları’nın en aktif oyuncularından birisi olan Çağlar Çorumlu davet olmuş. Ki kendisini de Gülgür Güldür Show’dan da yakınen biliyoruz. Şarkının sözleri Aziz Nesin’e ait. Hiciv yine bol keseden yiyenlere: “Girdim türlü kıyafete/ İstibdata hürriyete/ vatan için koştum durdum/ ziyafetten ziyafete.”

4. Perşembe’nin Gelişi

Azizname oyunun bir ürünü olan bu şarkı Serap Yağız’ın albümde solo olarak okuduğu tek şarkı. Ki Aziz Nesin hicvinin en güzel örneğinden şu cümleleriyle beraber Taner Öngür’ün gitarını, Serap Yağız’ın sesini duymak çok güzel: “Kıblesi para onun, ne Kabe ne Mekke’dir; Şapkanın altından görünen şey, takkedir”

5. Ah Berelim

Suna Pekuysal, Zihni Göktay ve Atacan Arseven’den ya da Nurhan Damcıoğlu’ndan daha önce dinlenebilecek en güzel halini dinlemiş kimseler için kimden olursa olsun çok büyük bir heyecan uyandırmayacak bu şarkı Lüküs Hayat oyununun hayatımıza kattığı bir eser. Buna rağmen Tiyatro Şarkıları albümünde ise Rock sound’u düzenlemeleriyle Cem Davran ile beraber hatırlayacağımız güzel bir Serap Yağız şarkısı olmuş. Sevda önde biz gidelim!

6. Yazıt

Yazıt şarkısında Serap Yağız’a eşlik eden ses sinema oyuncusu Sacit Ekel. Ölümüne işçilik teması, Aziz Nesin’in kaleminden yansımış şarkıya. Albümün genelinde hâkim olan hareketli, tempolu müzik sanırım bir tek bu şarkıya yakışmamış. Şarkının sözleriyle ritmi arasındaki uyumdan bahsetmek çok fazla mümkün değil.

7. Ne Söyle Ne İşit

“Mademki mümkün değil memnun etmek herkesi/ Kimse sormamalıdır bu nasıl demokrasi?” Aziz Nesin’in güzelliğinin Derya Alabora ve Serap Yağız ile ayağa kalkması, masaya yumruğunu vurması ne de güzel!

8. Dünya Senin Be Balkabak

Cem Davran’ın albümde yer alan ikinci şarkısı. Aynı zamanda Lüküs Hayat oyununda da yer alan diğer bir şarkı. Cem Davran’ın güler yüzü melodilerin arasında bir yerde, Yağız’ın sesinde. İkinci dinleyişte bizim yüzümüzde!

9. Sinekli Dağ

Sanıyorum ki Keşanlı Ali Destanı’nı izlemiş herkesin salon çıkışında dilinde olan bu şarkıyı bu kez Serap Yağız ile beraber Leyla ile Mecnun’un İsmail Abi’si Serkan Keskin söylüyor, Sinekli Dağ’a meydan okuyor. Albüm içerisinde açık ara favorim.

10. Biz Dünyaya Lazımız

Biz dünyaya lazımız. Kadınız ve lazımız. Eşcinseliz ve lazımız. Siyahız, Kürdüz, çocuğuz, hayvanız ve lazımız. İşçiyiz, ezileniz, ayrıştırılanız ve lazımız. Biz bu dünyaya lazımız! Serap Yağız ile beraber Sema Moritz’in seslendirdiği şarkı Haldun Taner’in Zilli Zarife’sinden. Kocaman seslerle tekrardan ne mutlu ki bu iki insan bu şarkıyı haykırıyor ve dünyaya söylenecekleri söylüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız