birgün

5° AÇIK

BİRGÜN EGE 28.01.2021 10:51

Milas Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Milas Belediyesi’nde en düşük işçi maaşının net 3 bin 367 TL olduğu bildirildi.

Milas Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Milas Belediyesi Emek Personel A.Ş. ile DİSK Genel İş sendikası arasında şirket personelini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

Toplu İş Sözleşmesi anlaşması, hem 575 şirket personelini kapsaması hem de Milas Belediyesi’nde bir ilk olma özelliği taşımasından dolayı önemli olduğu ifade edildi.

Görüşmelerin ardından yapılan anlaşmayla birlikte Milas Belediyesi’nde en düşük işçi maaşının net 3 bin 367 TL olduğu bildirildi. Toplu İş Sözleşmesi’nin süresi 2.5 yıl olarak belirlenirken, ücret tarifesiyle ilgili bölüm ise 1.5 yıl olarak belirlendi.

Milas Belediyesi çalışanlarını kapsayan yeni ücret tarifesiyle birlikte Belediye personeli, net asgari ücretin en az 542,00 TL üzerinde maaş alacak. Bugün gerçekleştirilen imza töreniyle birlikte imzaların atılmasının ardından konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yapılan anlaşmanın bir ilk olması dolayısıyla önemli bir tecrübe kazanıldığını dile getirdi.

Sözleşme süresinin 2.5 yıllık olduğunu ancak ücret tarifeleriyle ilgili sürenin 1.5 yıl olduğunu ifade eden Tokat, “Gelecek yıl için de tekrar ücretlerle ilgili görüşmemizi gerçekleştireceğiz. Toplu İş Sözleşmemiz bir ilk olmasından dolayı hem Belediyemiz için hem Sendika için hem de personelimiz için tarihi bir anlamı bulunuyor. Yapılan sözleşmeyle birlikte birimler arasında aynı nitelikte işi yapan çalışma arkadaşlarımızın ücret dengelemesini de sağlamış olduk. Bugün imzaladığımız anlaşmayla birlikte personelimize ortalama %39 oranında ücret zammı yapmış olduk. Buna göre en düşük yevmiye 133,00 TL ve bekâr bir personel için en düşük maaş 3367 TL olarak belirlendi. Tüm emekçi çalışma arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

DİSK Genel İş Milas Şube Başkanı Uzay Kocabaş, “Önemli bir anlaşmaya imza attık. Gerçekleştirilen anlaşmanın tüm işçi ve emekçi personelimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol