Muğla’nın Milas ilçesinde bugün saat 14:00'de başlayan kuvvetli sağanak yağışın ardından Derince, Kandak ve Selimiye bölgelerinde meydana gelen şiddetli fırtınadan dolayı birçok mahallede evlerin çatısı uçtu, ağaçlar devrildi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Fırtına ve yağmur bekliyorduk. Ama böylesine bir hortum felaketini de beklemiyorduk” dedi.

Milas'ı hortum vurdu

Aydın ve Muğla’da yaklaşık 110 gün sonra gerçekleşen yağmur, fırtına ile birlikte geldi. Fırtına Nazilli ilçesinden sonra Milas’ta da etkili oldu.

Saat 14:00 sıralarında Milas’ta başlayan kuvvetli sağanak yağışın ardından Derince, Kandak ve Selimiye bölgelerinde meydana gelen şiddetli fırtınadan hayatı olumsuz etkiledi. Birçok mahallede evlerin çatısı uçtu, bazı bölgelerde ağaçlar kökünden devrildi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Fırtına ve yağmur bekliyorduk. Ama böylesine bir hortum felaketini de beklemiyorduk” dedi.

Fırtınanın ardından evlerinin çatısı uçan ve mağdur olan vatandaşlar Milas Belediyesi’nden yardım istedi. Milas Belediyesi ekipleri yardım çağrılarına yerine getirmek için ekipleri sahaya sevk etti.

milas-i-hortum-vurdu-931467-1.

Muhammet Tokat, bölgedeki incelemeleri sırasında şu açıklamaları yaptı:

“Evet, bugün bir fırtına ve yağmur bekliyorduk. Ama böylesine bir hortum felaketini de beklemiyorduk. O da özellikle Derince, Karşıyaka ve Selimiye bölgemizde bir de Kandak mahallemizde etkili oldu. En çok hasar Derince’de gözüküyor. Bir can kaybımızın olmaması sevindirici ama gördüğümüz tablo çok korkutucu bir tablo. Gördüğünüz demirler buradan neredeyse yüzlerce metre ilerideki evlerin üzerine gidip orada hasar meydana getirmiş. Yaklaşık 15 evimizde hasar görülüyor. Muhtarımızın bize haber vermesiyle tabi hem Kandak’a hem buraya arkadaşlarımızla ekipleri gönderdik. Şu anda önce bir hasarı tespit etmemiz lazım. Bu akşam tabi yağmur olmayacak ama asıl şiddetli yağmur cuma gecesi geliyor. Vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak adına bir an önce burada gerekli müdahaleleri yapmamız gerekiyor. Şu anda neredeyse belediyemizin tüm birimleri ile buradayız. Tespitlerimizi yapalım, hemen derhal öncelikli acil müdahalelere başlayalım. İlçe merkezinde yağmurun şiddetinden çok ağaç yıkıldı. Diğer yerlerden de haber alıyoruz. Milas’ta çok çok önemli sıkıntı yok, sadece karayolunda ve çevre yolunda sıkılı bölgelerimiz yine aynı. Biraz yukarıda Çakal Deresi dediğimiz mevkiinden aşağıya yoğun olarak çamur geldi. Ama onun dışında cana mana gelecek herhangi bir afet olarak algılanacak bir şey olmadı. Şu an en afet gibi görünen Derince.”