birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 26.11.2021 11:37

Milas’ın köyleri susuzluk çekiyor

Milas’ın köyleri susuzluk çekiyor

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

MILAS’IN kuzeyinde, Aydın ve Yatağan sınırına yakın, feldspat maden işletmeciliğinin yoğun olarak yapıldığı Türbe yöresinde yer alan 5 köyde susuzluk tehlikesi yaşanmaya başlandı. Susuzluk tehlikesinin ortaya çıktığı Ortaköy, Çamlıyurt, Çallı, Akkovanlık ve Olukbaşı köyleri; Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine soğutma suyu sağlamak için kurulan Geyik Barajının çevresinde yer alıyor. Geyik Barajı 1986-1988 yılları arasında inşa edilirken, bu 5 köyün su kaynakları baraj gölünün altında kalırken, köylülerin ileride mağdur olmaması için barajdan çevre köylere 700 bin metreküp su tahsisi yapılmış. BARAJ gölünün çevresindeki Ortaköy Muhtarı Mehmet Aral, Çamlıyurt Muhtarı Erkut Aktaş, Çallı Muhtarı Burhan Kara, Akkovanlık Muhtarı Mustafa Yıldız ve Olukbaşı Muhtarı Nihat Çınar; köylerinde su sıkıntısına dikkat çekerek, acilen buna çözüm bulunması gerektiğini söylediler. Muhtarlar, baraj kurulurken 700 bin metreküp suyun kendilerine tahsis edildiğini, bu konuda ‘kadim hakları’nın bulunduğunu dile getirerek, bu haklarını kullanmak istediklerini ifade ettiler. Muhtarlar, Geyik Barajından Bodrum’a da su verildiğini belirterek, çevresinde yer aldıkları ve su kaynaklarını yutan barajdan kendilerine su verilmesinin en doğal hakları olduğuna vurgu yaptılar.

‘KESİN ÇÖZÜM BARAJDAN SU VERİLMESİ’

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Bu köylerin kazanılmış hakları var ve bu hak onlar için kullanılmalı. Bu köyler için DSİ’den 500 bin metreküp su tahsisi istedik. DSİ olumsuz cevap verdi. Bu yerleşim alanlarının su ihtiyacının, Geyik barajından karşılanması lazım. Başka çözüm yok. Su tahsisi çıkarsa biz de hemen arıtma tesisimizi kurar, su sıkıntısı çeken bu köylerimize temiz su verilmesini sağlarız. DSİ’den su tahsisi yapılmadığı takdirde biz de MUSKİ olarak alternatif kaynak bulmaya çalışacağız. Bu yerleşim birimlerimizi susuz bırakmayacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol