birgün

29° AÇIK

Millet bahçesi için Aydos Ormanları’nda ağaç katliamı

Aydos Ormanları’nda yapılacak olan millet bahçesi için ağaç katliamı yapılmaya başlandı.

YEŞİL BİRGÜN 18.03.2022 17:41
Millet bahçesi için Aydos Ormanları’nda ağaç katliamı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İstanbul’un en önemli yeşil alanlarından olan Aydos Ormanları’nda millet bahçesi için ağaç kesimi başladı.

Dozerin ağaç ve fidanları kökünden söktüğünü gören ve görüntüleyen bölge halkından Gönül Gümüşoğlu Özer, “Bizler mahalle sakini olarak Aydos Ormanı’nın doğal haliyle kalmasını istiyoruz. Ormanı, bahçeye çevirmek ne demektir. Üstelik 2010 yılında sit alanı ilan edilmiş bir bölge. Bu ormanda onlarca çeşit endemik bitki çeşitliliği yanı sıra mantar zenginliği var. Balıkçıl kuşlarının konakladığı bir göl” dedi.

"Aydos ormanı millet bahçesi olmasın" diyen Özer, şöyle konuştu:

"TOKİ tarafından ihalesi yapılan proje Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sancaktepe Belediyesi tarafından yönetiliyor. Hali hazırda piknik/mesire alanları ve yapılaşma ile zaten baskı altında bulunan orman ekosistemi daha büyük bir tehlike ile karşılaşacak.

Proje gerçekleşirse ağaç kesimi ve toprağın zarar görmesi ile birlikte ormanda barınan, beslenen çok sayıda hayvan yuvasız kalmış olacak. Ekolojik bir planlama, hassasiyet barındırmayan, beton odaklı millet bahçesi deneyimlerini çok iyi biliyoruz. İstanbul'un kuzeyinde bugüne kadar kısmen korunabilmiş bu alanın rant için betona boğulmasını istemiyoruz."

Bölge halkının taleplerini sıralayan Özer şu ifadeleri kullandı:

► Proje iptal edilerek, Aydos Ormanı muhafaza ormanı ilan edilmeli, koruma altına alınmalıdır.

► Piknik alanlarının yarattığı çöp kaynaklı kirliliğinin önüne geçilerek orman ekosisteminin daha fazla zarar görmesi engellenmelidir.

"PROJEYİ DURDURUN"

Kuzey Ormanları Savunması, millet bahçesi için ağaç katliamına tepki gösterdi.

Twitter'dan yapılan açıklamada, "Bu karda kışta fırsat bilerek Aydos Ormanlarına kıyıyorlar!

Aydos bunca zamandır çarpık kentleşmeye ve insan tahribine karşı direnmeye çalışıyor. @SancaktepeBeltr tarafından yapılacak olan mega millet bahçesi projesi yıkım olacaktır. Projeyi durdurun!" denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol