birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN EGE 20.10.2021 10:31

Millet bahçesi uğruna esnaf yerinden edilecek

Bergama’da yapılması planlanan millet bahçesine karşı açılan dava sürerken belediye, esnafa binaları tahliye etmesi gerektiğine dair bir yazı gönderdi.

Millet bahçesi uğruna esnaf yerinden edilecek

BirGün EGE

İzmir’in Bergama ilçesinde 14 Eylül Stadı’nı da kapsayan toplamda 51 bin 569,49 metrekare alana yapılması planlanan Millet Bahçesi Projesi ile ilgili tartışmalar sürerken kritik bir gelişme yaşandı. AKP’li Bergama Belediyesi Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün stadyum çevresindeki esnafa yazı göndererek, kiracı bulunduğu adresin ‘riskli yapı’ tespiti nedeniyle ivedilikle yıkım yapılacağı, bu nedenle de 60 gün içerisinde tahliye etmesini istedi. Gönderilen yazıda, "Taşınmazın tahliyesini belirten süre içerisinde gerçekleştirmenizi önemle rica ederim" ifadeleri yer aldı.

Esnaf karara tepki gösterirken Bergama Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi burasıyla ilgili yargı sürecini başlattı. Bu dava sonuçlanmadan esnafı oradan apar topar tahliye etmenin hiçbir mantıklı yanı yok. Tahliye yazısı için dava sürecini beklememeleri özellikle düşünülmesi gereken bir konu. Bu dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, aylarca belki de daha fazla süreceği aşikâr. Bu süre içinde bir şey yapamayacakları için esnafın dükkânını boşaltmasını istemek, o esnafın mağdur edilmesinden başka nedir? Bu kış kıyamette esnafı dükkânlarından ederek ellerine ne geçecek” diye konuştu.

KANUNA KARŞI HİLE YAPILIYOR

Gönenç şunları söyledi: “Belediye yönetimi burada kanuna karşı hile yapıyor. Çünkü başkanlığım döneminde esnaf ile yapılmış 10 yıllık kira sözleşmeleri var. Yani 6 yıl daha kiracılık hakları söz konusu. Ancak belediye yönetimi riskli yapı hinliğini kullanarak, esnafın bu sözleşmeden doğan 6 yıllık kiracılık hakkını gasp ediyor. Eğer orada yeni iş yerleri yapılacaksa; buranın yeniden imar ve inşaat talebiyle tahliye yoluna gidilmesi lazım ki yeniden yapılacak iş yerlerinde eski kiracıların bir önceliği olabilsin. Ancak bu yola gidilmiyor. Riskli yapı yoluna gidiliyor, çünkü riskli yapıların yasal düzenlemelerine göre yani kentsel dönüşüm yasasına göre 60 gün içinde buralarını boşaltacaklar ve esnafın hiçbir hakkı olmayacak.”