birgün

15° AÇIK

'Millet dünyayı yiyor' diyen AKP'li başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı

Elazığ’ın AKP’li Palu Belediyesi, 5 milyon 370 bin TL'ye AKP'li meclis üyesinin kardeşine verdiği ihaleyi zarar ettiği için iptal etti. Gerçekleştirilen ikinci ihaleyi 9 milyon 550 bin TL teklif veren şirket aldı. İki ihale arasında belediye 4 milyon 180 bin TL zarara uğratıldı. Belediye Başkanı Bekir Yıldırım, daha önce de usulsüz işe aldığı 5 kişi için "Millet dünyayı yiyor, biz 5 kişi işe alıyoruz, çok mu görüyorlar?" demişti

GÜNCEL 10.01.2022 10:50
'Millet dünyayı yiyor' diyen AKP'li başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı
Abone Ol google-news

Elazığ'ın AKP'li Palu Belediyesi, AKP'li meclis üyesinin kardeşine verilen ancak zarar edildiği gerekçesiyle ikinci kez gerçekleştirilen ihlaede, 4 milyon 180 bin TL zarara uğradı.

Palu Belediyesi, belediye hizmet binası yapım işi için 28 Ekim 2021 tarihinde ihaleye çıktı. Alınan bilgiye göre, yapım işi ihalesine AKP'li Elazığ Belediyesi Meclis Üyesi Gökhan Ünalan'ın kardeşi Zülfü Ünalan ve Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi girdi. İhalede Zülfü Ünalan 5 milyon 370 bin teklif ederken Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi ise 7 milyon 800 bin TL civarında teklif verdi. Belediye hizmet binasının yapım işi en düşük teklifi veren Zülfü Ünalan'da kalmasına rağmen yapım işinin maliyetini kurtarmayacağı gerekçesiyle ihaleden vazgeçildi.

KASADAN 4 MİLYON 180 BİN TL FAZLA PARA ÇIKACAK

AKP'li belediye meclis üyesi Gökhan Ünalan ise 160 bin TL'lik teminatı kurtarmak için belediyenin ihaleyi iptal etmesini talep etti. Belediye de ‘mimari projede yapılacak olan değişiklik' gerekçe gösterilerek ihaleyi iptal etti. AKP'li Elazığ belediyesi meclis üyesi Gökhan Ünalan'ın kardeşi olan Zülfü Ünalan'a 160 bin TL'lik teminatı iade edildi. AKP'li Palu Belediyesi, 17 Aralık 2021 yılında belediye hizmet binasının yapım işi için ikinci kez ihaleye çıktı.

İhaleye tek başına giren Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi, 9 milyon 550 bin TL karşılığında ihaleyi aldı. Yapılan ilk ihalede 5 milyon 370 bin TL teklif verilmesine rağmen belediyenin ‘proje değişikliği' gerekçesiyle ihaleyi iptal etmesi sonrasında yapılan ikinci ihaleden belediye 4 milyon 180 bin TL zarara uğratıldı.

BAŞKAN İDDİALARI DOĞRULADI

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre, Palu Belediye Başkanı AKP'li Bekir Yıldırım söz konusu ihalenin bahsedildiği gibi gerçekleştiğini belirterek konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemediğini söyledi.

‘İhalenin iptal edilmesi için size baskı yapıldı mı?' sorusuza “Öyle bir şey yok bize kim baskı yapılabilir?' diye cevap verdi. İlk ihalenin iptal edilme gerekçesinin nedenini sorulduğunda ise, “Ben bilmiyorum bu pazar günü yanımda bir şey yok ben sana neyi cevap veririm. Sen çok biliyorsan gel masada otur hesabı kitabı yap telefondan olmaz. Pazar günü rahatsız etmeyin gel oturalım konuşalım, tartışalım telefonda ne konuşacağım. Bana hiçbir şey sorma telefonu kapatıyorum” diyerek tepki gösterdi.

'MİLLET DÜNYAYI YİYOR' ÇIKIŞIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Daha önce de AKP’li Palu belediyesine alınacak 5 işçi alımı için işçilerin Palu Belediye Başkanı Bekir Yıldırım ve AKP’li meclis üyelerine yakın isimlerin alınacağı iddiasıyla ilgili konuşan belediye başkanı Bekir Yıldırım, “Beş kişi için adam mı vuralım? Millet dünyayı yiyor, biz 5 kişi işe alıyoruz, çok mu görüyorlar?” açıklamalarında bulunmuş ve tepkilere neden olmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol