birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Milli Görüşçülere vergi kıyağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altılı Masa’da yer alan Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Milli Gençlik Vakfı’nı vergiden muaf tuttu. Vakfın Başkanı Salih Turhan daha önce de Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesiydi.

GÜNCEL 02.10.2022 07:38
Milli Görüşçülere vergi kıyağı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergiden muaf tutulan vakıflar listesine bir yenisini daha ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 15 Eylül’de Milli Gençlik Vakfı’na da vergi muafiyeti hakkı tanındığı ortaya çıktı. Vergiden muaf tutulan vakfın başkanlığını ise daha önce zamanda Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliği görevini de yapan ve Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) de Başkanı olan Salih Turhan yapıyor.

Türkiye'de yaklaşık olarak 5 bin 500 civarında olan vakıflardan bugüne kadar 307’sine vergi muafiyeti hakkı tanındı. Erdoğan'ın sekiz yıllık görev süresi boyunca vergi muafiyeti tanıdığı vakıf sayısı ise 61’e yükseldi.


Bu vakıflar arasında Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı) ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) da yer alıyor. Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ın yöneticisi olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı ile diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın da vergi muafiyetinden yararlanmasını sağladı.

GERİCİ VE YANDAŞ VAKIFLAR

Son sekiz yılda İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, Işık Cemaati’ne ait İhlas Vakfı, Enderun Eğitim Vakfı, İlkseç İlim, Kültür, Sağlık, Eğitim, Çevre Ve Sosyal Yardım Vakfı ve Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı da vergiden muaf tutuldu.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen İnsan Eğitimi Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, Reyhan Kültür Vakfı, Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı ile Bilim ve İnsan Vakfı da vergi muafiyeti alan vakıflar listesinde yer aldı.

Erdoğan, Binali Yıldırım’ın onur üyesi olduğu Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Mütevelli Heyet Başkanı olduğu Türk Dünyası Vakfı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kurulan Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakfı Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim Ve Araştırma Vakfı (TEBA) ve AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Cemalettin Kömürcü’nün başkanı olduğu Türkiye Verimlilik Vakfı’na da vergi muafiyeti tanıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait Gürsoy Eğitim, Tarih, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı da vergi muafiyeti alan vakıflar arasında yer aldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol