birgün

9° KAPALI

GÜNCEL 03.11.2019 14:39

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD ve Fransa'ya kınama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD ve Fransa'ya kınama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bir açıklama yayınlayarak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği 'Barış Pınarı Harekatı’nı kınayan ABD ve Fransa’yı kınadı.

'ABD Temsilciler Meclisi ve Fransa Ulusal Meclisi’nin Kararları İle İlgili Basın Açıklaması' başlığıyla yayınlanan açıklama şu şekilde:

"ABD'nin Barış Pınarı Harekatı’nı bahane ederek Ermeni soykırımı yasa tasarısını gündeme getirmesi ile ülkemize ve yöneticilere yönelik yaptırım kararı alması, hem 17 Ekim 2019 tarihinde imzalanan mutabakata hem de stratejik ortaklık ve NATO müttefikliği ruhuna aykırıdır.

Fransa Ulusal Meclisi’nin Barış Pınarı Harekatı’nı hedef alan kararı, başta Fransız halkı olmak üzere dünya kamuoyundan gerçekleri saklama ve çarpıtma gayretinden başka bir şey değildir. Sözde Ermeni soykırımını kabul eden ABD Temsilciler Meclisi ile PKK/YPG’yi 'müttefik' olarak tanımlayan Fransa Ulusal Meclisi’ni kınıyoruz. Bilinmelidir ki Avrupa ile terörizm arasındaki son engel olan Türkiye, terörizmle savaşın cephe ülkesidir."

NE OLMUŞTU?

ABD Temsilciler Meclisi, 'Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan' tasarıyı 30 Ekim’de kabul etmişti. Sonraki gün ise Fransa Ulusal Meclisi’i Barış Pınarı Harekatı’nı kınayan karar tasarısını kabul etmişti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız