birgün

4° KAPALI

Millions gather at Bosporus Bridge of Turkey to mark anniversary of failed putsch

BİRGÜN DAİLY 15.07.2017 21:06
Millions gather at Bosporus Bridge of Turkey to mark anniversary of failed putsch
Abone Ol google-news

Commemoration activities and ceremonies for the first year anniversary of the failed coup in Turkey have been held in Turkey at various platforms throughout the week.

Today, on July 15, after the special session held at Turkey’s parliament, government officials have arrived in İstanbul to attend the ceremonies at the Bosporus Bridge, which has been referred to as the ‘July 15 Martyrs Bridge’ since last year.

At around 20:00, Prime Minister Binali Yıldırım and several ministers began walking to the bridge from the nearby town of Çengelköy at the Asian side of İstanbul.

President Erdoğan is expected to attend the site of ceremony after 21:00 to deliver his speech and commemorate the people who had come out to streets on the night of the coup attempt and lost their lives as a result of attack by a group of soldiers who had been stationed at the entrance of the bridge with tanks and arms.

Thousands gathered around Çengelköy and Altunizade towns to start a ‘National Unity March’ at around 18:00. The large crowd walked to the site on the Bosporus Bridge to attend the ceremony.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/15-temmuz-un-yil-donumunde-binlerce-kisi-kopruye-yuruyor-169993.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun