birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Milyonlar işsiz kadrolar yetersiz

DİSK-AR raporuna göre çalışabilir 63,7 milyon kişiden sadece 19,7 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdam ediliyor. İş başvurularında patlama var. Adıyaman’da 53 kişilik kadroya 25 bin kişi başvuruda bulundu.

EKONOMİ 25.03.2022 07:09
Milyonlar işsiz kadrolar yetersiz
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2021 İşsizlik ve İstihdam Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Buna göre gerçek işsiz sayısı salgın öncesine göre 1,4 milyon kişi arttı. Çalışma çağındaki 63,7 milyon yurttaştan sadece 19,7 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdam içerisinde yer alıyor.

DİSK-AR raporunda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün yayımladığı işsizlik istatistiklerinden yararlandı. Ancak TÜİK işsizlik verilerinin sınırlı olduğu belirtildi. Bu nedenle alternatif bir hesaplama geliştirdiğini aktaran DİSK-AR, Kayıtlı ve Tam Zamanlı İşsizlik (KATİ) oranını ortaya koyduklarını belirtti. Raporda şu ifadelere yer verildi: “İşsizlik ve istihdam verileri bir bütün oluşturuyor. Sadece işsizliğe bakmak işgücü piyasalarından yaşanan gelişmeleri tam olarak anlamaya yetmiyor. Bilindiği gibi TÜİK düzenli olarak istihdam sayısını ve oranlarını açıklıyor. Ancak açıklanan istihdam oranlarının istihdamın niteliğine ilişkin yeterli bilgi vermekten oldukça uzak olduğu görülüyor. Bu sebeple DİSK-AR istihdamın niteliğine göre bir ayrıma giderek yeni bir istihdam verisi hesaplamaya başladı. DİSK-AR’ın yeni hesaplamaya başladığı istihdam verisinin adı: Kayıtlı ve Tam Zamanlı İstihdam (KATİ). KATİ tüm istihdamı değil kayıtlı ve tam zamanlı olarak çalışanların oranını ortaya koymaktadır.”

KAYITLI VE TAM ZAMANLI İSTİHDAM YÜZDE 39

TÜİK resmi istihdam oranı 2021 yılı için yüzde 45,2 olarak açıklanırken, DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan KATİ oranı yüzde 30,9 olarak ortaya çıktı. Kadınlarda resmi istihdam oranı yüzde 28 iken KATİ oranı yüzde 16,5 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 63 iken KATİ oranı yüzde 45,3 olarak hesaplandı. Kadınların kayıtlı tam zamanlı istihdama erişiminin daha zor olduğu görüldü. DİSK-AR tarafından gerçekleştirilen 2021 yılı için KATİ hesaplamasıyla çalışma çağındaki 15 yaş ve üstü 63,7 milyon kişinin sadece 19 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdam kapsamında çalıştığı ortaya çıktı. Çalışma çağındaki 32 milyon kadının ise sadece 5,3 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istidamda yer alıyor. Geniş tanımlı işsiz sayısı son bir yılda 107 bin, pandemi öncesi dönem olan 2019’a göre ise 1 milyon 448 bin artış gösterdi.

***

DİSK-AR raporuna göre veriler:

• Kayıtlı tam zamanlı istihdam: Yüzde 30,9

• Geniş tanımlı işsizlik: Yüzde 24,4

• Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik: Yüzde 54

• Gençlerde geniş tanımlı işsizlik: Yüzde 43

• Geniş tanımlı işsizlik: 8,8milyon

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun