birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 13.12.2020 12:20

Mimarlar Odası kurucu üyesi Prof. Ruhi Kafesçioğlu hayatını kaybetti

Mimarlar Odası kurucusu Prof. Dr. Ruhi Kafescioğlu yaşamını yitirdi. TMMOB Mimarlar Odası'ndan paylaşılan taziye mesajında, "Değerli meslektaşımız ve hocamız, Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nu saygı ve sevgiyle anıyor; ailesine, meslektaşlarına ve Mimarlar Odası camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.

Mimarlar Odası kurucu üyesi Prof. Ruhi Kafesçioğlu hayatını kaybetti

Türkiye’nin önemli mimarlarından ve Mimarlar Odası kurucusu Prof. Dr. Ruhi Kafescioğlu yaşamını yitirdi.

TMMOB Mimarlar Odası sosyal medya hesabından İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Mimarlar Odası kurucusu Ruhi Kafesçioğlu’nun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kafesçioğlu’nun 12 Aralık’ta hayatını kaybettiğini duyuran TMMOB Mimarlar Odası taziye mesajı paylaştı. Mesajda “Değerli meslektaşımız ve hocamız, Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nu saygı ve sevgiyle anıyor; ailesine, meslektaşlarına ve Mimarlar Odası camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.

RUHİ KAFESÇİOĞLU KİMDİR?

1919 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlkokulu Kayseri’de, ortaöğrenimini ise Sivas Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimi için İstanbul’a giden Ruhi Kafescioğlu, 1937 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi (İstanbul Teknik Üniversitesi)’ne kaydolmuş ve 1943 yılında yüksek mühendis mimar olarak mezun olmuştur. Dört sene serbest çalıştıktan sonra 1947’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır. 1954’te doçent olmuş, 1955 sonbaharında Almanya’ya giderek mimarlıkta yapı malzemesi alanında çalışmalar yapmıştır. 1957 yılında yurda dönüşünde, yeni bir programla Yapı Malzemesi dersini üstlenmiştir. 1965’te aynı kürsüye profesör olarak atanmış ve 1986 yılı Ocak ayında da emekli olmuştur.

Fakülteye asistan olarak adım attığı günden itibaren geleneksel kırsal yapıları araştırma çalışmalarına başlamıştır. Toprak yapıların iyileştirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili çeşitli çalışmalar sonunda ALKER adını verdiği alçı ve kireç katkılı toprak yapı malzemesinin üretilmesini 1980 yılında TÜBİTAK projesi olarak gerçekleştirmiştir. O günden beri ALKER üretimi ve toprağa dayalı yapıların geliştirilmesi yönündeki çalışmalarını sürdürmüştür.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol