birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

KÜLTÜR SANAT 11.09.2019 10:03

Miron Zownir ve Altay Öktem bugün KargART'da

Miron Zownir ve Altay Öktem bugün KargART'da

Kadıköy KargART ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bugün ve yarın gerçekleşecek olan “Sen, Ben ve İstanbul” adlı bağımsız sanat kültür etkinliğinin ilk gününde, Berlinli fotoğraf sanatçısı, film yapımcısı, şair ve bodyguard Miron Zownir, Altay Öktem’le birlikte sahne alacak ve Berlin ile İstanbul arasında underground bir köprü kuracaklar.

Gerek şiirleriyle, gerekse fotoğraf ve kısa filmleriyle rahatsız edici gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Miron Zownir’le sokağın sesini şiire taşıyan, toplumun bize uyguladığı şiddete boyun eğmeyip bir karşı-dil oluşturmamızı öneren Altay Öktem’e sahnede tiyatro ve performans sanatçısı, dansçı Ezgi İrem Mutlu ve şair, çevirmen Songül Eski eşlik edecek.

Gecede, gelenekselden avangarda farklı türlerdeki müzikleri harmanlayan, halk şarkılarını, unutulmuş dillerin ninnilerini doğaçlamalarına katarak benzersiz bir müzik oluşturan SO Duo da sahnede olacak. SO Duo, Türkiye’nin özgür doğaçlama alanındaki ilk kadın seslerinden biri olan Sumru Ağıryürüyen ve kendine özgü güçlü müzik diliyle öne çıkan bir davulcu ve besteci olarak tanınan Orçun Baştürk’ten oluşuyor.

Dinleyicilere, sesin, sözün, ritmin, imgelemin ve görüntünün radikalizmini iliklerine kadar yaşatmayı amaçlayan gecenin ardından, 12 Eylül 2019’da, Büyükada'da oluşan bir müzik projesi olan, bas gitarist, prodüktör Burak Güngörmüş’le besteci ve şarkıcı Demet Çizenel’den oluşan OmA sahne alacak. Müzik dinletisinin ardından, Zownir’in kamerasına konuk olanlar, New York’un ve Berlin’in arka sokaklarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kısa filmler aracılığıyla suç mahalline doğru yol alacaklar.

Etkinlikler her iki gün de, Kadıköy KargART’da saat 21.00’den itibaren izlenebilir.

miron-zownir-ve-altay-oktem-bugun-kargart-da-622555-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız