birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Mısır'da 17 İhvan üyesi idam edildi, bir İhvan lideri terör listesine alındı

Mısır’da 2013’te bir karakola yapılan saldırıda 13 polisin öldürülmesinden sorumlu tutulan 17 İhvan üyesi idam edildi. Bir İhvan lideri de terör listesine alındı.

DÜNYA 28.04.2021 10:17
Mısır'da 17 İhvan üyesi idam edildi, bir İhvan lideri terör listesine alındı
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Mısır’da Sisi hükümeti, Müslüman Kardeşler'in 2013 yılında Kerdasi şehrinde bir polis karakoluna yaptığı saldırıdan suçlu bulduğu 17 İhvan (Müslüman Kardeşler) üyesini idam etti. 2013’te yapılan saldırıda 13 polis öldürülmüştü.

2014 yılından bu yana tutuklu bulunan 17 sanıktan 9’u bir gün önce idam edilmişti. Geri kalan 8 sanık, dün idam edildi.

RAMAZAN TEPKİSİ

İdamlar arasında en çarpıcı isim, İhvan içerisinde etkinliği bulunan ve 80 yaşına gelmiş olan Şeyh Abd Al Rahim Jibril oldu.

Müslüman Kardeşlerin yurt dışı çevreleri ise idamların Ramazan ayına denk gelmesine tepki gösterdi.

KİRDASE OLAYLARI DAVASI

Kamuoyunda "Kirdase olayları" olarak bilinen dava, en çok sanık hakkında idam kararının verildiği davaların başında geliyor.

Sanıklar Rabia Meydanı’nın boşaltılmasının ardından çıkan olaylarda Kirdase bölgesinde bir karakolu basmak ve 17 polisi öldürmekle suçlandı. Bu davada 20 sanık hakkında idam cezası verildi. Karar 24 Eylül 2018 tarihinde Yargıtay tarafından onandı.

Savcılık sanıklara "yasa dışı örgüt kurmak, anayasa ve yasaların uygulanmasını engellemek, devlet kurumlarını çalışamaz hale getirmek, anayasal düzeni bozmaya çalışmak, kişi özgürlüklerini kısıtlamak, silah taşımak ve bomba yapmak" gibi suçlamalarda bulundu.

İHVAN LİDERİ TERÖR LİSTESİNE ALINDI

Öte yandan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanlığına vekalet eden Mahmud İzzet'in 5 yıl süreyle terör listesine alındığı belirtildi.

Mısır devlet gazetelerinden Ahbar el-Yevm'de yer alan habere göre Yeni Kahire Mahkemesi, Mahmud İzzet, Muhammed Abdulazim el-Beşlavi, Atıf Ali es-Semeri, Ahmed Şuşa ve Rıda Fehmi'nin 5 yıl süreyle terör listesine eklenmesi yönünde karar aldı.

Daha önce gıyaben yargılanan Mahmud İzzet, Ağustos 2020'de gözaltına alınmış, 8 Nisan'da müebbet (25 yıl) hapis cezasına çarptırılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun