Mısır’da kraliyet rahibinin 4.400 yıllık mezarı bulundu

16.12.2018 20:46 YAŞAM

Mısır’daki Sakkara nekropolünde “Wahtye” adında bir kraliyet rahibi için inşa edilen ve en az 55 heykelcik barındıran 4.400 yıllık bir mezar bulundu.

Arkeofili'nin Live Science'den aktardığı habere göre,Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, mezarın son derece iyi korunmuş olduğunu ve içinde heykeller barındırdığını söyledi. Arkeologlar mezarın altında, bir tanesi Wahtye’in lahdini barındırıyor olabilecek beş gizli bölme buldu.

Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Wahtye’in ilahi müfettişlik unvanını taşıyan yüksek rütbeli bir rahip olduğunu söyledi. Wahtye, MÖ 2446 ila MÖ 2438 yılları arasında saltanat sürmüş Neferirkare adlı bir firavun için çalışmıştı.

Neferirkare için inşa edilmiş piramit, Abusir adlı bir bölgede Sakkara’nın yaklaşık 3 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Söz konusu mezar, iki seviyeden oluşuyor ve üst seviyede 24, alt seviyede ise 31 heykel yer alıyor. Heykellerin hepsi olmasa da çoğu, insanları ya da tanrıları betimliyor. Bazıları gerçek insan boyutlarında, bazıları ise 1 metreden daha kısa.

Mezarda keşfedilen hiyeroglifler genellikle Wahtye’in annesi “Merit Meen” den bahsediyor. Merit Meen, tanrı Min’in sevgilisi, eski çağlardaki bereket tanrısı anlamına geliyor.

Hiyeroglifler ayrıca, Wahtye’nin karısı “Nin Winit Ptah” dan da bahsediyor. Bu isim ise “Tanrı Ptah’ın en büyüğü” anlamına geliyor. Ptah, Sakkara yakınlarındaki eski bir Mısır başkenti olan Memphis ile ilişkili bir yaratıcı tanrıydı.

Mezar aynı zamanda, binlerce yıllık bir zaman geçmesine rağmen renkleri hala kaybolmamış sayısız resim içeriyor. Resimler, Antik Mısırlıların yemek pişirme, içme ve inşaat işleri de dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerine dair tasvirler taşıyor.

Waziri, arkeologların, yakında beş gizli odayı kazmaya başlayacağını söyledi ve odalardan birinin Wahtye’in lahdini ve onunla birlikte gömülen eserleri ortaya çıkaracağına inandığını söyledi.

Sakkara’da bu yıl birçok başka keşif yapıldı. Bunlar arasında, yüksek bir generalin 3.300 yıllık mezarı, altınla süslenmiş bir gümüş yüz maskesi ve 100’den fazla kedi heykeline sahip bir mezar kompleksi bulunuyor.