birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.07.2020 09:43

Mısır'da TikTok videoları çeken 5 kadına hapis cezası

Mısır'da bir mahkeme, video paylaşım uygulaması TikTok'ta yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek hapis cezasına çarptırıldı. Aktivistler, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden kampanya başlattılar.

Mısır'da TikTok videoları çeken 5 kadına hapis cezası

Mısır'da mahkeme beş kadın sosyal medya 'influencer'ını "kamu ahlakını ihlal ettikleri" gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Hanin Hüssam, Muvada el- Edham ve üç diğer kadına TikTok'ta bir video paylaştıktan sonra verilen cezaya avukatların itiraz etme hakkı bulunuyor. Kadınlara, 2 sene hapis cezasının yanı sıra 300 bin Mısır lirası da para cezası kesildi.

BBC'nin AFP'den aktardığı habere göre Hüssam, Nissan ayında 1.3 milyon takipçisine kadınların onunla çalışarak daha fazla para kazanabileceğini söylediği bir video yayımladıktan sonra gözaltına alınmıştı. Edham da Mayıs ayında gözaltına alındı.

Avukat Ahmet Hamza Bahri, sosyal medya fenomenlerine "gelirlerini nereden elde ettiklerine dair" de ayrı suçlamalar yöneltildiğini dile getirdi.

Mısır'da geçen ay da dansöz Sama el-Masri, TikTok'ta paylaştığı bir dans videosu sebebiyle "ahlaksızlıktan" suçlu bulunmuş ve üç yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Masri, daha önce de çektiği bir klipten sebep 2 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak itirazı kabul edilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız