birgün

28° AÇIK

Mısır’la normalleşme etkileri: Erdoğan ‘r4bia’ya çizik attı

Mısır’da İhvan mensubu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarının devrildiği 2013 askeri darbesinden sonra AKP ve Erdoğan’ın da kullanmaya başladığı “r4bia” sembolü, Mısır’la normalleşme görüşmelerinin ardından Erdoğan’dan çizik yedi. Erdoğan, işareti yaparken daha önce 4 madde olarak kullandığı sözleri üç maddeye düşürdü, “rabia” ifadesini ise kullanmayarak “yemini yapalım” dedi.

GÜNCEL 10.09.2021 16:36
Mısır’la normalleşme etkileri: Erdoğan ‘r4bia’ya çizik attı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türkiye ve Mısır arasında, Müslüman Kardeşler mensubu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarına son veren 2013'teki askeri darbe ardından kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden geliştirilmesi yönünde görüşmeler sürüyor. Bu sırada AKP ise, Mısır'la yeni döneme hazırlanıyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hemen her mitingde kullandığı “rabia” sembolünden vazgeçti. Erdoğan, daha önce “Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan” olarak tekrar ettirdiği sözleri bu kez “Tek vatan” olmadan üç maddeli biçimde kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Kahramanmaraş Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuştu.

Daha önce hemen her miting veya toplantısında “Rabia'mızı yapalım” diyerek saydığı 4 maddeyi tekrar ettiren Erdoğan, Mısır’la normalleşme görüşmelerinden beri bu işareti kullanmıyordu.

Erdoğan, bugünkü toplantıda ise “Rabia’mızı yapalım” yerine “Yemini yapalım” diyerek kendisini dinleyenlere söylediklerini tekrar etme çağrısı yaptı.

Erdoğan, daha önce “Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan” olarak ifade ettiği sözleri bu kez “Tek vatan” olmadan üç maddeye düşürerek, “Tek devlet, tek bayrak, tek millet” biçiminde ifade etti.

R4BİA SEMBOLÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

“R4BİA” olarak yazılan ve siyasal İslamcılar tarafından kullanılan sembol, Mısır’da 2013’teki askeri darbe protestoları sırasında ortaya çıktı. Muhammed Mursi destekçileri tarafından kurulan r4bia.com sitesinde yer alan açıklamaya göre Rabia işareti adını, darbe karşıtı oturma eylemlerinin yapıldığı ve sonrasında 2013 Mısır katliamının gerçekleştiği Rabia Maydanı’ndan alıyor. Wikipedia’ya göre, “İşaretin sosyal medyada kullanılan sarı-siyah sembolü Türkiye'de ortaya çıkmıştır ve darbe destekçilerinin kullandığı V işaretine karşıt bir işaret olarak kullanılmıştır.”

2014 yılında ise, oturma eylemlerinin başlangıcı olan 14 Ağustos, Uluslararası Rabia Platformu tarafından "Dünya Rabia Günü" olarak ilan edildi.

Türkiye’de ise Müslüman Kardeşler’le yakın ilişkileri olan AKP ve Erdoğan, darbe ardından İhvan’a destek amacıyla işareti kullanmaya başladı. Daha sonra ise işaret, Erdoğan tarafından “Tek bayrak, tek devlet, tek devlet, tek vatan” ifadeleriyle özdeşleştirilerek AKP’nin simgesi haline getirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun