birgün

11° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 02.08.2020 18:13

Mısır: Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yapacağı araştırma haklarımızı ihlal eder

Mısır’dan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yapmayı planladığı sismik araştırmalara ilişkin açıklama geldi. Kahire, bunun Münhasır Ekonomik Bölge olarak tanımlanan alanı ihlal etme potansiyeli taşıdığını ifade etti.

Mısır: Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yapacağı araştırma haklarımızı ihlal eder

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirmeyi hedeflediği sismik araştırmalara ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan azılı açıklamasında, Ankara’nın geçen ay yayımladığı Navtex'in, “Mısır'ın egemenlik haklarını ihlal ve saldırı" anlamına geldiği belirtildi. Detay verilmeyen açıklamada, ‘potansiyel ihlal’ için Navtex'in sekizinci maddesi işaret edildi.

Erdoğan hükümetinin Doğu Akdeniz’de sismik araştırma yapacağını açıklamasından sonra, Türkiye ile Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki hatta gerilim tırmanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, müzakerelerin yürütülebilmesi için sismik araştırmaların duraklatıldığını belirtmişti.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir.

Ülkelerin deniz kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız