birgün

21° AÇIK

MİT TIR'larında 'bir şehri havaya uçuracak kadar' mühimmatın görüntüleri ortaya çıktı

Cihatçılara silah taşıyan MİT TIR’larını durduran, yayımayan ve konuşanları 'vatana ihanet' ile suçladılar ama...Adana’da durdurulan MİT’e ait TIR’ların içerisindeki mühimmatın görüntüleri, ‘Silah taşınıyordu’ iddialarına “Haysiyetleri varsa ispat etsinler” diye yanıt veren Erdoğan’ı görüntüler yalanladı. Haberi yayınlayanlara ise soruşturma başlatıldı

GÜNCEL 29.05.2015 09:19
MİT TIR'larında 'bir şehri havaya uçuracak kadar' mühimmatın görüntüleri ortaya çıktı
Abone Ol google-news

Suriye’deki cihatçılara silah götürdüğü iddiasıyla durdurulan MİT TIR’larının içindeki silah ve teçhizatların görüntüleri ortaya çıktı. 19 Ocak 2014 günü, Suriye’deki cihatçı örgütlere silah götürdüğü ihbarı üzerine savcı talimatıyla Adana’da durdurulan TIR’ların içindeki silahların görüntüleri Cumhuriyet gazetesi tarafından haberleştirildi.

Gazetenin internet sitesinde videosu da paylaşılan görüntülerde, Savcılığın talimatıyla TIR’ları durduran görevliler, 3 TIR’daki toplam 6 ayrı çelik konteynırın vidalarını sökmeye başlıyor. Savcının nezaretinde çelik kapaklar açıldığında, altından ilaç kutuları çıkıyor. Kutular kaldırılınca ise altına dizilmiş havanlar ortaya çıkıyor. TIR’lardaki 6 kasadan toplam 1000 adet 100 mm’lik top mermisi, 50 bin adet makineli tüfek mermisi, 30 bin adet ağır makineli tüfek mermisi ile 1000 adet havan mühimmatı çıkıyor ve bu malzemeler kayıt altına alınıyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Diğer yandan Cumhuriyet gazetesi de haber kapsamında ‘terör soruşturması’na dahil edildi. TIR’ları durduran askerleri ‘darbeye teşebbüs, askeri ve siyasal casusluk ve terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, Cumhuriyet’teki MİT TIR’ları haberine imza atan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı da bu kapsamda soruşturmaya dahil etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise haberi yayımlayan tüm internet sitelerine ve gazetelere soruşturma başlatıldığını açıkladı. Suçlama ise “Terör örgütünün propagandasını yapmak...”

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU İNSANİ YARDIM DEMİŞTİ
Hükümet ısrarla söz konusu TIR’larda Türkmenlere insani yardım gönderildiğini ileri sürmüştü. Dönemin Başbakanı ve bugünün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV’nin ortak yayınında, MİT TIR’larının Suriye’de bulunan Türkmenlere gittiğini öne sürmüştü. “Burada Türkmenler vardı. Türkmenler maalesef silah ve malzeme noktasında zayıf düşmesi geri çekilmelerine neden oldu” diyen Erdoğan, “Biz Bayırbucak Türkmenlerini yalnız bırakamazdık, yine de bırakmayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Adana’da durdurulan TIR’larla ilgili olarak “paralel yapı”nın, kendisinin ve Erdoğan’ın yurt dışı temaslarında zor duruma düşmesini hedeflediğini ifade ederek, “Birileri, Brüksel’e, Cenevre’ye suçlu olarak gitmemizi istedi” demişti.

BELGELERE YAYIN YASAĞI KONMUŞTU
TIR’ların durdurulmasının ardından bir sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan belgeler arasında MİT TIR’larına ilişkin asker savcılık raporu ve MİT TIR’larında arama yapmak isteyen jandarma görevlilerinin tanık ifadeleri yer almıştı. Gerek askeri savcılık raporunda gerekse arama yapan jandarmaların tanık ifadelerine göre MİT TIR’ları mühimmat yüklüydü. Belgelerin internet sitelerinde yayınlanmasından sonra jet hızıyla yayın yasağı kararı alındı. Adana 5’inci Sulh Ceza Mahkemesi her türlü yayını yasakladı.

4 SAVCI DARBEYE TEŞEBBSTEN TUTUKLANDI
Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR’ları durdurup arama yaptıkları gerekçesi ile savcılar Süleyman Bağrıyanık, Aziz Takçı, Ahmet Karaca ve Özcan Şişman, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından önce açığa almış, ardından da yargılanmalarına izin verilmişti. TIR’larının aranması talimatını veren eski 4 savcı ile eski Adana Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay geçen 6 Mayıs günü “Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti yıkmaya teşebbüs ve gizli bilgileri ifşa etmek”ten tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında 8 Mayıs günü tutuklanan isimler ifade vermişti.

SAVCI TAKÇI SİLAHLARI GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ
Savcı Aziz Takçı ifadesinde tamamen hukuki süreç takip edilerek yaptıkları aramalarda, TIR’ların ağzına kadar silahla dolu olduğunu gördüğünü belirtmişti. Takçı, “MİT’e ait olduğu belirtilen TIR’larda çok miktarda top, uçaksavar gibi savaş silahlarına ait mühimmat gördüm. Bunlardan numune alınarak incelenmesini istedim” demişti.

'ÖSO'YA GİDİYORDU'
Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD'e yardım gönderdiklerini reddeden AKP hükümeti bu konunun soruşturulması taleplerini reddetti. Bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayan savcı ve askerler Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan tutuklandılar.

Geçtiğimiz günlerde AKP Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay, TIR'larda silah bulunduğu iddialarını doğrulayarak, 'Onlar Özgür Suriye Ordu'suna gidiyor demişti.

AKP hükümetinin Türkmenlere yardım gönderdik diye açıklama yapmasının ardından Türkmenler ise kendilerine hiç bir yardımın gönderilmediğini söylemişti.

Cumhuriyet gazetesinin yayımladığı videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol