HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerinin kapatılma ihtimali yüzde bir bile olsa işi riske atmayacaklarını belirterek, “Yeşil Sol Parti’yle seçime gireceğiz” dedi.

Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti’yle gireceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz" dedi. Mithat Sancar, Halk TV'deki Lider Masası programında açıklamalarda bulundu.

Sancar, Anayasa Mahkemesi'ndeki 'kapatma davası'na ilişkin, "Biz Yeşil Sol Parti ile seçime gideceğiz" açıklamasında bulundu.

Sancar, HDP'nin ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nın seçimlere olan yaklaşımına dair şu açıklamalarda bulundu:

"Bizler seçimlerde izleyeceğimiz yolu 27 Eylül 2021'de duyurmuştuk. HDP çalışmalarını çok erken zamanda başlatmış hazırlıklarını yapmış bir partidir. O zamanlar parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı dinamiklerini olduğunu söylemiştik. Parlamento seçimlerine kendi ittifakımızla gireceğimizi söylemiştik. HDP hiçbir ittifakla değil kendi ittifakı ile seçime girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı bunun somut örneği oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesinin gerekli olduğunu belirtmiştik. Çünkü demokrasi, kişiler değil ilkeler üzerinde gerçekleşir.

Biz 2021'de özellikle diğer muhalefet partileriyle görüşmelere açık olduğumuzu söylemiştik. Biz Altılı Masa tarafından cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık."

"Emek ve Özgürlük İttifakı genişleyebilir. İsim telaffuz etmeyeceğim ama görüşmeler sürüyor"