birgün

4° HAFİF YAĞMUR

MKE Genel Müdürü SADAT'ın ortağının açıklamalarını yalanladı: "Hiçbir alışverişimiz olmamıştır"

SADAT’ın ortaklarından olan Mehmet Naci Efe'nin ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği askeri ürünleri, yurtdışında sattıklarını açıklamasının ardından konu Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Kaya, KİT Komisyonu'ndaki MKE görüşmeleri sırasında MKE Genel Müdürü Yasin Akdere’ye söz konusu açıklamaları sordu. Efe'nin açıklamalarını yalanlayan Akdere, "SADAT kurumu ve Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi’nin hiçbir şekilde alışverişi olmamıştır" dedi.

GÜNCEL 22.06.2022 12:55
MKE Genel Müdürü SADAT'ın ortağının açıklamalarını yalanladı: "Hiçbir alışverişimiz olmamıştır"
Abone Ol google-news

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, şirketin Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile (SADAT) hiçbir şekilde alışverişi olmadığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, SADAT yönetim kurulu üyesi ve ortağı olan Mehmet Naci Efe’nin Makine ve Kimya Endüstrisi’nin ürettiği silahları yurtdışına götürüp sattıkları yönünde BirGün'e yaptığı açıklamaları, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Komisyonu MKE görüşmelerinde gündeme getirerek Genel Müdür Yasin Akdere’ye bu konuyu sordu.

Kaya’nın SADAT ile ilgili sorularını yanıtlayan Akdere, “MKE’nin SADAT kurumu veya kurum içerisindeki yöneticileriyle herhangi bir alışverişi olmamıştır, herhangi bir kayıt kesinlikle yoktur” diyerek MKE’nin silah ve mühimmatlarını sattıklarını iddia eden SADAT yönetim kurulu üyesi Mehmet Naci Efe’yi yalanladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “paramiliter bir kuruluş” olarak tanımladığı ve seçim güvenliğine yönelik tehdit olarak gördüğü SADAT ile ilgili tartışmalar bu kez de Meclis'te KİT Komisyonu görüşmelerinde gündeme geldi.

KAYA, SADAT’IN "MKE’NİN SİLAHLARINI SATIYORUZ" AÇIKLAMASINI SORDU

MKE Genel Müdürü Yasin Akdere’nin ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı olan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin de bulunduğu KİT Komisyonu görüşmelerinde konuşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “SADAT yönetim kurulu üyesi ve ortaklarından olan bir kişi kendisine yöneltilen bir soruya ‘Biz MKE’nin ürettiği ürünleri yurt dışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz’ cevabını veriyor.

MKE gibi dünyanın 10 savunma şirketi arasına girme hedefi koymuş bir kurum kendi ürettiği ürünleri pazarlayamıyor da SADAT gibi yapısı tartışılan bir kuruma neden ihtiyaç duyuyor? MKE gibi güzide bir kurumumuzun böyle tartışmalı bir kuruma silah ve mühimmat vermesini ya da bu tür pazarlama işlerinde aracı olarak böyle bir kurumu kullanmasını ben anlayamadım açıkçası. Bunu lütfen bize bir izah edin” dedi.

Kaya konuşmasının devamında, “SADAT yönetim kurulu üyesinin açıklamalarından yola çıkarak; bugüne kadar SADAT’a ne kadar silah ve mühimmat verilmiştir? Hangi marka ve çapta silahlar bu insanlara teslim edilmiştir? SADAT'ın dost ve müttefik ülkeler dediği ülkeler hangileridir?” sorularını yöneltti.

'SADAT VE MKE'NİN HİÇBİR ŞEKİLDE ALIŞVERİŞİ OLMAMIŞTIR'

CHP’li Kaya’nın sorularına cevap veren MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, “Bu konuda kendimizi ifade etmek için bu soruyu sorduğunuzdan dolayı size çok çok teşekkür ederim. SADAT kurumu ve Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi’nin hiçbir şekilde alışverişi olmamıştır. SADAT kurumu veya kurum içerisindeki yöneticileriyle, yöneticilerinden biriyle özel şirket dahil olmak kaydıyla hiçbir temsilcilik verilmemiştir.” dedi.

'HİÇBİR KAYIT YOK'

Kaya’nın “yalan mı söylüyorlar?” sorusuna cevap veren MKE genel müdürü , “Son 2,5 senenin yöneticisi olarak benim dönemimle, eskiyi de analiz ettirdik gündeme geldiğinde herhangi bir kayıt kesinlikle yoktur efendim” şeklinde cevap verdi.

Ahmet Kaya, Genel Müdür Yasin Akdere’nin açıklamaları üzerine “kendilerini meşrulaştırmaya mı çalışıyorlar o zaman” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN DA "SADAT'LA İLGİM YOK" DEMİŞTİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “SADAT’la bir alakasının olmadığını” ileri sürmüştü. Erdoğan, “SADAT'ın yöneticileriyle, kendileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu adeta bizim şu anda kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar terbiyesizleşiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol