birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.07.2020 09:54

MMO: Trafik kazalarını önlemek için kamusal araç teknik denetimleri yapılmalı

Makina Mühendisleri Odası, Mersin'de çok sayıda askerin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı trafik kazasına ilişkin yaptığı basın açıklamasında bu tür kazaların önlenmesi için kamusal araç teknik denetimlerinin yapılması gerektiğini ancak bu denetimlerin piyasanın ve kişilerin inisiyatifine bırakılamayacağını belirtti.

MMO: Trafik kazalarını önlemek için kamusal araç teknik denetimleri yapılmalı

Dün Mersin’in Mut ilçesinde askerleri taşıyan bir otobüsün bariyerlere çarparak devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre ikisi sürücü, dördü asker olmak üzere altı kişi hayatını kaybetti, 10 asker de ağır yaralandı. Motorlu araçlar konusunda uzman faaliyetler yürüten, mevzuatlara göre tasarım ve üretiminde bulunan makina mühendisleri ve onların meslek örgütü Makina Mühendisleri Odası (MMO) konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Bu tür ölümcül kazaların ve trafik cinayetlerinin azalması için teknim önlemler alınması gerektiğini belirten MMO Başkanı Yunus Yener, "Özellikle belirtmek isteriz ki denetim kamusal bir görevdir. Piyasanın ve kişilerin inisiyatifine bırakılamaz ve gündelik siyasetin parçası olmamalıdır" dedi.

Yener, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

►Öncelikle araçların bakımının yetkin bir şekilde yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, soğutma suyu seviyesi vb. konulardaki bakımları yetkili veya yetkin servislerde mutlaka yapılmalıdır.

►Diğer yandan yürürlükte olan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik”te tanımlanmış olan M2 ve M3 kategorisi yani yolcu taşımaya yönelik sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan araçlarda zorunlu olan “Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri” periyodik olarak kontrol edilmeli ve sistemin etkinliğini halen sürdürüp sürdürmediği denetlenmelidir.

►Araçların bakımları ancak odalarınca belgelendirilmiş teknik personel eliyle yetkili servislerce yapılmalı ve takip edilebilir olmalıdır, hiçbir şekilde aracın bütünlüğünü bozucu parça değişimi yapılmamalıdır. Ülkemizde bu veya benzer bir uygulama hayata geçirilmediği müddetçe ne yazık ki kazalara “kader” demeye devam edilecek ve yaşamını yitirenlerin sayıları hep fazla olacaktır.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

"Bu tür kazaların ve toplu ölümlerin önlenmesi için, başta yetkililer olmak üzere herkesi aklın ve bilimin kurallarını uygulamaya çağırıyoruz" diyen Yener, "Araçlara yönelik kamusal denetimin mutlaka yapılması gereklidir. Odamız bu denetimlerin bir parçası olmaya hazırdır. Mutlaka yeni bir mevzuat düzenlemesi yapılmalı; ticari araçların periyodik bakım, enerji tasarrufu, sürücü eğitimi, güvenli bakım ve parça kullanımı gibi konularda MMO tarafından eğitilerek sertifika almış “Araç Teknik Denetim Mühendisleri”ne denetim yetkisi verilmeli ve ticari araçlar iki muayene arasında en az üç kez özel olarak kamusal denetimden geçirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Yener, "Bu salgın döneminde İlgili Bakanlıkların talimatları yanında MMO İklimlendirme Teknik Kurulunun toplu taşım araçları için önerileri dikkate alınmalıdır. Odamız kamusal denetim alanında yapılacak hertürlü düzenlemeye katkı vermeye ve verilecek hertürlü görevi yerine getirmeye hazırdır" ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol