birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 06.08.2020 07:17

Modern kadın masalı yıkıldı

Modern kadın masalı yıkıldı

HABER MERKEZİ

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, salgın sürecinde kadınların yaşadığı sorunları bir rapor haline getirdi.

Rapor, 16 Temmuz’da yapılan toplantıdan çıkan sonuçlara göre hazırlandı. Komisyon üyesi kadınlar süreçte yaşanan sorunları şöyle özetledi:

♦ İşziz olanlar için yeni iş bulmak çok güçleşti.

♦ İşverenler çalışanlara işten ayrılmayı dayattı.

♦ İlk işten çıkarılan kesimlerden biri kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacağı anlaşılan yeni mezunlar. Tazminat, işsizlik maaşı ya da işe girme umutları kalmıyor.

♦ Çalışan kesimde fiziksel mesafe ve gerekli önlemler sağlanmadı, risk analizlerinin gerçekleştirilmedi.

♦ Mesai saatlerinin belirsizleştiği ve işverenlerin “zaten evdesin…” ile başlayan ilave iş talepleri ile bedelsiz, bitmek bilmeyen fazla mesailerin arttığı bir dönem yaşandı.

♦ İşverenlerin sorumluluğunda olan elektrik, internet, ısıtma-soğutma giderleri çalışanın üzerine yıkıldı.

♦ Yıllık izinler zorunlu olarak kullandırılarak şirket üzerindeki finansal yük azaltılmaya çalışıldı.

♦ Çalışanlar kontrol altında tutulmak için saatler süren online toplantılara katılmak zorunda kaldı.

♦ İşverenin üzerinden ofis kirası, yol-yemek ücreti gibi yükleri alan esnek çalışma modeli bu süreç sonrasında norm haline gelebilecek düzeyde benimsetildi. Bir çok hak kaybına sebep olan esnek çalışma üzerine emek ve meslek örgütleri daha fazla eğilmeli.

♦ Covid-19 süreci özellikle ev içerisinde kadın emeği sömürüsünü yoğunlaştırdı. Normalde eşit görünen eşlerin durumu değişti. Bir arkadaşımızın dediği gibi “Modern kadın masalı pandemi ile yıkıldı. Gerçekler su yüzüne çıktı.”

Komisyon açıklamasında “Makine Mühendisi Arin Zümrüt’ün kadın mücadelesindeki eylemlilikleri gerekçe gösterilerek sağlık sorunlarına rağmen keyfi tutukluluğunu hatırlatıyor, yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” dendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız