Almanya‘nın Mölln kentinde 1992’de Neo-Naziler tarafından katledilen Türkiye kökenli üç insan, düzenlenen törenle anıldı.

Mölln’de Neo-Nazilerin katlettiği insanlarımız için anma töreni

BirGün HAMBURG

Almanya‘nın Mölln kentinde 29 yıl önce neo nazilerin gerçekleştirdiği bir kundaklama sonucu meydana gelen katliamda yaşamını yitiren Bahide Arslan ile torunları Ayşe Yılmaz ve Yeliz Arslan unutulmadı.

molln-de-neo-nazilerin-katlettigi-insanlarimiz-icin-anma-toreni-948058-1.

Arslan ve Yılmaz ailesi üyeleriyle, Schleswig-Hollstein Türk Toplumu, Mölln Belediyesi ve dini kuruluşların temsilcilerinin katıldığı anma töreni korona önlemleri nedeniyle açık havada gerçekleştirildi. Kundaklanan evlerin önüne ve yaşamını yitirenlerin anısına dikilen anıta çelenk bırakıldıktan sonra yapılan konuşmalarda, nefret, şiddet ve insanlık düşmanlığıyla mücadelede Mölln‘deki saldırıları ve kurbanların anısının unutmaması gerektiği vurgulandı.

23 Kasım 1992 tarihinde, Hamburg yakınlarındaki Mölln kentinde, iki neo-nazi, geceyarısı Türklerin yaşadığı iki evi kundaklamıştı. İlk saldırı, evdekilerin yangını erken fark etmesi üzerine iki yaralıyla atlatılmış, ikinci evde ise 51 yaşındaki Bahide Arslan ile torunları 14 yaşındaki Ayşe Yılmaz ve 10 yaşındaki Yeliz Arslan yaşamını yitirmiş, bazıları ağır olmak üzere yedi kişi yaralanmıştı.

molln-de-neo-nazilerin-katlettigi-insanlarimiz-icin-anma-toreni-948059-1.

Olaydan kısa süre sonra yakalanan saldırganlardan 25 yaşındaki Michael Peters ömür boyu, 19 yaşındaki Lars Christiansen 14 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Peters 14, Christiansen 7.5 yıl sonra serbest bırakılmıştı.