birgün

11° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 07.03.2021 23:37

Molnupiravir adlı ilacın Faz 2 sonuçları olumlu çıktı

Molnupiravir adlı ilacın Faz 2 sonuçları olumlu çıktı

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Molnupiravir adlı deneysel Covid-19 ilacının, faz iki klinik denemelerinde hastalığın ağırlaşmasını önleyerek virüs miktarını önemli ölçüde azalttığı açıklandı.

Wall Street Journal'dan Betsy McKay'in haberine göre, Ridgeback Biotherapeutics ve Merck adlı şirketlerin geliştirdiği ilacın 5 günlük tedaviyle virüs miktarını önemli ölçüde azalttığı belirtildi.

182 katılımcıyla gerçekleştirilen Faz 2 denemede, 7 gün içinde Covid-19 semptomları gözlenen ve test sonucu pozitif çıkan hastalar üzerinde molnupiravirin etkisi gözlendi.

Ridgeback firması yaptığı açıklamada, günde 2 defa molnupiravir verilerek uygulanan tedavinin ardından hastaların hiçbirinde bulaşıcı virüse rastlanmazken, plasebo alan katılımcıların yüzde 24'ünde sonuçların olumsuz olduğu belirtti.

Ridgeback firmasının kurucularından biri olan Wayne Holman, sonuçların bu ilacın yeni koronavirüsün vücutta çoğalmasını önlediğini ve ilk defa ağız yoluyla alınan bir antiviral ilacın virüse karşı etkili olabileceğini gösterdiğini belirtti.

İlacın ortaklarından Merck adlı firma ise, molnupiravirin Covid-19'un ağırlaşmasını ve ölümleri önleyip önlemediğini gösterecek iki son aşama denemesine ait geçici sonuçların ay sonunda beklendiğini açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol