birgün

9° PARÇALI BULUTLU

BİLİM 17.02.2021 12:09

Molnupiravir, insan akciğeri nakledilmiş farelerde koronavirüse karşı hem önleyici hem de tedavi edici oldu

Molnupiravir, insan akciğeri nakledilmiş farelerde koronavirüse karşı hem önleyici hem de tedavi edici oldu

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD'de North Carolina Üniversitesinden araştırmacılar, insan akciğeri dokusu nakli yapılmış fareler üzerinde yaptıkları incelemelerde Molnupiravir adlı ilacın SARS-CoV-2 virüsün çoğalmasını engellediğini tespit ettiler.

Koronavirüs enfeksiyonuna karşı hem maruziyet öncesi önleyici hem de tedavi amaçlı bir strateji geliştirme amacıyla gerçekleştirilen çalışmada, Molnupiravir olarak da bilinen EIDD-2801 adlı antiviral ilaç, insan akciğer dokusu nakli yapılmış bağışıklığı zayıf farelerde, koronavirüse maruziyetten 24 ile 48 saat içinde her 12 saatte bir uygulandığında tedaviden sadece 2 gün sonra çok olumlu sonuçlar verdi. Tedavi virüs maruziyetinden 48 saat sonra başladığında, virüs titresi yüzde 96 azaldı.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada ilacın önleyici etkisi de değerlendirildi. İlacın virüse maruziyetten 12 saat önce ve maruziyetten sonra her 12 saatte bir uygulanması durumunda, virüs titresini yüzbin kattan daha fazla azalttığı gözlemlendi.

Hematoloji Prof. Dr. Mehmet Ali Akkurt twitter adresinde yaptığı değerlendirmede, ilacın asemptomatik yayılmayı engellediğini belirterek, henüz erken olmakla birlikte bu ilacın "salgının sonunu getirecek ilaç olabileceğini" sözlerine ekledi.

Hem önleyici hem de tedavi edici etkisi oldukça umut verici bu ilacın faz 2-3 denemeleri sürüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol