birgün

5° AÇIK

SPOR 21.12.2020 10:30

Mönchengladbach, rakibine tüküren oyuncusuna rekor para cezası kesti

Borussia Mönchengladbach'ın, rakip oyuncunun yüzüne tüküren Marcus Thuram'a 150 bin avro para cezası kestiği bildirildi. Alman kulübün oyuncusuna kestiği para cezasının, kulüp tarihinin en ağır para cezası olduğu aktarıldı.

Mönchengladbach, rakibine tüküren oyuncusuna rekor para cezası kesti

Bundesliga ekiplerinden Borussia Mönchengladbach'ın, rakip oyuncunun yüzüne tüküren Marcus Thuram'a rekor bir para cezası kestiği belirtildi. Alman ekibi, oyuncuya, yıllık kazancının bir aylığı olan 150 bin avro para cezası kesti.

Borussia Mönchengladbach'ın Fransız asıllı forvet oyuncusu 23 yaşındaki Marcus Thuram, Borussia Mönchengladbach ile Hoffenheim arasında oynanan Bundesliga maçında Hoffenheim oyuncusu Stefan Posch'nın yüzüne tükürerek kırmızı kartla oyundan atılmıştı.

Tükürük skandalına imza atmasıyla bir anda Alman futbol kamuoyununda eleştirilerin hedefi haline gelen Marcus Thuram'a, ilk cezanın kulübü Borussia Mönchengladbach'tan geldiği belirtildi.

Alman Bild gazetesinin haberine göre, Alman kulübün oyuncusuna kestiği para cezasını rekor ceza olarak nitelendirildi. Bild'in haberinde, Borussia Mönchengladbach Spor Direktörü Max Eberl'in konuşmasını şu şekilde aktardı:

"Marcus Thuram ile bu sabah uzun bir konuşma yaptık. Aynı konuşma sırasında Marcus Thuram, hem benden hemde kulüp camiasından özür diledi. Biz, kulüp olarak sahadan atılmasına sebep olan bu harekete karşılık, oyuncumuzun bir yıllık kazancı olan 1.8 milyon avrodan bir aylığı 150 bin avroya denk gelen rakamı kesme(ödememe) cezasına karar verdik. Kesilen rakamı da, sosyal alanda yardıma ihtiyacı olanlara bağışlanacak."

KULÜP TARİHİNDE EN AĞIR PARA CEZASI

Borussia Mönchengladbach Kulübü'nün buna benzer davranışlar sergileyen oyuncularına müsamaha göstermediğini yazan Bild, söz konusu kulübün her yeni oyuncusuna nasıl davranması gerektiğini anlatan bir kurallar listesi sunduğunu ve listesin ilk sırasında da saygı kuralının yer aldığını belirtti.

Haberde Borussia Mönchengladbach'ın, 2010 yılında eski profesyonel oyuncusu olan Raul Bobadilla'nın bir maçta dördüncü hakeme küfür etmesinden dolayı kendisini, 50 bin avro ile cezalandırdığı hatırlatıldı.

Öte yandan Marcus Thuram'un, mücadele sırasında Stefan Posch'nin Fransızca küfür ettiğini ve bundan dolayıda kendisine hakim olmadığını söylerken, Marcus Thuram'un takım arkadaşlarının yaşanan bu davranışa anlayış göstermediği belirtildi.

Tükürük skandalı ile anılan Marcus Thuram'un en az 6 maç ceza alması bekleniyor.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol