birgün

5° AÇIK

AVRUPA 23.02.2021 11:05

MOND projesinde bilgi günleri

MOND projesine katılan derneklerle finansal kaynaklar, katılım fırsatları, dijitalleşme, proje hazırlama, derneklerin hakları gibi bir dizi konunun işleneceği toplantılar serisi başlıyor.

MOND projesinde bilgi günleri

BİRGÜN/ FRANKFURT

Kültür ve Eğitim Derneği'nin (KUBİ) Rhein-Main Bölgesi için geliştirdiği Demokrasi İçin Göçmen Örgütleri Ağı’na (MOND) katılan derneklerin güçlendirilmesi hedefleniyor. MOND projesinde, "Dernek çalışmalarının temeli" kapsamında derneklerle bir dizi eğitim çalışması yapılacak. MOND projesinin 24 Şubat'ta gerçekleşecek ilk eğitim toplantısında KUBİ Genel Müdür Yardımcısı ve projenin koordinatörü Anna Latsch, derneklerle finansal kaynaklar, katılım fırsatları, dijitalleşme, proje hazırlama gibi konuları ele alacak. Toplantı, korona kurallarına uygun şekilde düzenlendi. Projenin yenilikçi ve sürdürülebilir olduğuna dikkat çeken Anna Latsch, dernekleri ilk baştan beri projeye dahil ettiklerini belirterek, “Dernekler, çalıştaylar, etkinlikler, tanıtımlar ve kampanyanın organizasyonundaki diğer konularına birlikte karar veriyorlar. Katılım bizim için önemli. Bu toplantılarında derneklerin önemli kazanımı olacak” dedi.

“GÖÇMEN DERNEKLERİ ÇALIŞMALARIMIZA BEKLİYORUZ”

KUBİ'nin Demokrasi İçin Göçmen Örgütleri Ağı projesinin ağ konulu çalışmalarına da televizyoncu Kelechi Onyele, dernek kanunu ve hakları konusunu ise Paritaetische Hessen Genel Müdürü Michael Zimmerman Freitag ele alacak. Onyele ve Zimmermann, projenin danışma kurulunda yer alıyor. Frankfurt Çokkültürlülük Dairesi'nden Bülent Ersoy da derneklerle demokrasi konusunu işleyecek. MOND projesine Rhein Main Bölgesindeki bütün göçmen örgütlerin yapılarının güçlü olmasını ve aşırı sağa, ırkçılığa, ayrımcılığa şiddet ve nefrete anında reaksiyon gösteren ağın parçası olmalarını istediklerini kaydeden proje sorumlusu Gelincik Tuzcu, göçmen dernekleri çalışmalara davet etti.

EYALET HÜKÜMETİ VE FRANKFURT BELEDİYESİ DESTEKLİYOR

MOND projesi, Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ) tarafından demokrasiyi desteklemek, katılımı güçlendirmek ve ırkçılığa, antisemitizme, İslamofobi ve ayrımcılığa karşı işbirliği içinde etkili olmak hedefiyle başlatılmıştı. Proje, Hessen Hükümeti‘ne bağlı Aşırılığa Karşı Bilgi ve Yetki Merkezi’nin (HKE) "Hessen, Demokrasi için, Aşırılığa karşı Aktif" programının desteğiyle çalışıyor. Aynı zamanda da Frankfurt Belediyesi’nin "Irkçılık ve aşırı sağla mücadele için eylem planı"nın bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. Daha ilk günlerde beklenilden büyük ilgi gören projede Amana e.V., Eritreischer Kulturverein, Zan e.V., DTJW- Deutsch Türkisches Jugendwerk Frankfurt, Türk-Müzigi Gönül Dostlari Kültür Dernegi e.V., FV Saz Rock, Aamana e.V., Türkische Kulturgemeinde Fechenheim, Gaziantep Gemeinde Frankfurt, Verein der guten Sitten / Hamidiye Camii, Frankfurt Dubai Gesellschaft e.V., Makkabi e.V. – Projekt "Kein Platz für Antisemitismus" derneklerinin de aralarında olduğu sivil toplum kuruluşları yer alıyor.

Sorular ve katılım başvurusu için, proje sorumlusu Gelincik Tuzcu'ya mond@kubi.info mail adresi üzerinden ulaşabileceği kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol