birgün

21° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 15.05.2018 14:19

Moody's: Turkish banking system outlook is negative

Moody's: Turkish banking system outlook is negative

The outlook for Turkey's banking system is negative due to downside risks relating to funding and asset quality, says Moody's Investors Service in a report published today.

The report, "Banking System Outlook -- Turkey Downside risks for funding and asset quality drive our negative outlook” makes following remarks:

“The operating environment for Turkish banks will also remain challenging due to a combination of factors including slowing economic growth, ineffective monetary policy, currency depreciation and high unemployment.

“These factors will suppress loan demand and pressure borrowers' capacity to repay debt. Moody's forecasts that Turkey's GDP will slow to 4 percent in 2018 and 3.5 percent in 2019 from 7 percent estimated last year.


“The research is an update to the markets and does not constitute a rating action.

“The overall picture suggests that the risk of an external shock to Turkey, while still quite low, has increased, according to Moody's. This makes its banking system more susceptible to a loss of investor confidence.

“Banks' asset quality will likely deteriorate due to the challenging operating environment, financial difficulties among some large borrowers and the weakening construction sector.

“Problem loans will likely rise to around 4 percent in 2018, from 3 percent in 2017.

“Nonetheless, capital levels should remain adequate, even if the Turkish lira continues depreciating and loan growth is above internal capital generation.”

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol