birgün

9° AÇIK

EKONOMİ 24.02.2021 22:36

Moody's, Türkiye'nin büyüme tahminlerini güncelledi

“Küresel Ekonomik Görünüm” şubat ayı güncelleme raporunda, " Türk ekonomisinin 2020'de yüzde 5 daralma" öngörüsü "yüzde 1,1 büyüme" olarak revize edildi.

Moody's, Türkiye'nin büyüme tahminlerini güncelledi

Moody’s Türkiye için 2020 büyüme tahminini yüzde 5 daralmadan yüzde 1,1 büyümeye revize ederken 2021 büyüme tahminini yüzde 4 olarak güncelledi.

Son yayımladığı raporda Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin eden Moody’s, 2022 yılında ise Türkiye’nin yüzde 5 büyüyeceğini düşünüyor.

2020 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın revizede etkili olduğunu belirtirken Moody’s, 2021 yıl sonu için enflasyon tahminin ise yüzde 11,4 olarak belirledi.

Küresel ekonomik toparlanmanın 2021 yılında dengesiz bir şekilde gerçekleşmeye devam edeceğini belirten kurum, ülkeler arası iş birliğinin sağlanamaması yüzünden aşı tedariki sağlayamayan ülkelerin salgının etkilerinden kurtulmakta zorlanabileceğinin altını çizdi.

Moody’s, G-20 ülkelerinin çoğu için 2019 yılındaki ekonomik büyüklüğe 2022 yılından önce dönülemeyeceğini söylerken G-20 ülkelerinin 2021 yılında toplamda yüzde 5,3 büyüme kaydedeceklerini vurguladı.

Küresel hizmet sektörü toparlanmasında ABD’nin başı çekeceğini belirten kurum, Avrupa ekonomilerinin tam kapasiteye geri dönmelerinin görece daha uzun olacağını belirtti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol