birgün

25° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 11.08.2020 15:44

MOR oyunu Sanat Parkta Festivali'nde

MOR oyunu Sanat Parkta Festivali'nde

Kadıköy Halk Tiyatrosu tarafından üç sezondur sahnelenen MOR oyunu, 14 Ağustos Cuma günü saat 21:00'da Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Sanat Parkta Festivali'nde sahne alıyor.

Pandemi sürecinde zor günler geçiren özel tiyatrolara destek amacıyla gerçekleştirilen festivalde bilet fiyatları 25 TL.

Kadıköy Belediyesi'nin önlemleri en üst düzeyde tuttuğu festivalde, 900 kişilik açık hava sahnesine sosyal mesafe kurallarına uyularak 300 seyirci alınıyor. Yine önlemler dahilinde bilet satışı Mobilet üzerinden yapılıyor.

Ayşegül Yalçıner, Canan Tuğaner, Eda Özdemir, Hafize Balkan ve Nilay Doğan gibi tiyatro sanatçılarının rol aldıkları Mor oyunu; şaşanmış kadın hikayelerinden yola çıkarak, Ali Yalçıner tarafından kaleme alındı.

Oyun kadınlara maruz bırakıldıkları şiddet karşısında "susma", kamuoyuna da "sessiz kalma" mesajı veriyor. Şiddetten kaçarak sığınma evinde yaşayan 5 kadının günlük yaşamlarını, çekişmelerini, sosyal hayatlarını, alışkanlıklarını, dedikodularını, sırlarını birbirleriyle ve seyirciyle paylaştıkları oyun, eğlence ve hüznü harmanlayarak kadınların yaşantılarını seyirciye aktarıyor.

Kadıköy Halk Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve Mor oyununda da eski bir pavyon kadınını canlandıran Ayşegül Yalçıner, “Seyircimizin üç sezondur olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu zor günlerde bizi yalnız bırakmayacağını biliyoruz. İstanbul Sözleşmesinin tartışıldığı, kadına şiddetin doruk noktasına ulaştığı bugünlerde biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Sanatın gücüyle sahnede sözümüzü söylüyoruz” dedi.

"6 AYDIR PERDELERİMİZ KAPALIYDI"

Oyunun yazarı ve yönetmeni Ali Yalçıner ise, “Yaklaşık 6 aydır perdelerimiz kapalıydı. Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği organizasyonda Maltepe'de, Tebeşir İzi oyunumuzla ilk kez izleyicimizle buluştuk. Şimdi de sıra Mor oyunumuzda. İşin maddi boyutu bir yana manevi boyutu daha bir önemli bizler için. Bir daha ne zaman oyun oynarız belli değil. Bu nedenle izleyicilerimizi bekliyoruz. Tiyatro onlar olmadan olmuyor" ifadelerini kullandı.

mor-oyunu-sanat-parkta-festivali-nde-767373-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız