birgün

5° AÇIK

DÜNYA 13.09.2020 07:49

Moria mağdurları isyanda: Özgürlük istiyoruz

Midilli adasında çıkan kamp yangını sonrası sokakta kalan sığınmacılar, Yunanistan hükümetine tepki gösterdi, Avrupa’ya “Kapıları açın” çağrısı yaptı.

Moria mağdurları isyanda: Özgürlük istiyoruz

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampında çıkan yangının üzerinden günler geçmesine rağmen sokakta kalan binlerce sığınmacı için halen çözüm bulunmadı. Adanın sokaklarına çadır kurarak hayatlarını sürdürmeye çalışan sığınmacılar önceki gün protesto gösterisi düzenledi.

Yaklaşık 3 bin kapasiteli kampta 12 bin kişiyle kalan ve aylardır insani olmayan koşullarda barınmaya çalışan sığınmacılar özgürlük istediklerini dile getirdi. Ellerinde taşıdıkları kartonlara "Özgürlük istiyoruz”, "Moria tüm canları öldürür", "Almanya kapıları aç" sloganları yazan sığınmacılar. "Yunanistan hükümetinin kendileri için yeni bir kamp yapmak dışında herhangi bir desteğini görmediklerini" ifade etti.

Sığınmacıların akıbetiyle ilgili gözlerin çevrildiği Avrupa ülkeleri ise hala çözüme yönelik adımlar atmadı. Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülke yalnızca 400 sığınmacı çocuğu ülkeye kabul ederken Almanya kamuoyunda sığınmacıların kabul edilmesi için çağrılar yapıldı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Dış Politika Sözcüsü Norbert Röttgen, kamptan 5 bin sığınmacının alınması gerektiğini ve Avrupa ülkelerinin bu sığınmacıları paylaşması gerektiğini ifade etti. AB’nin İçişlerinden Sorumlu Komiseri Ylva Johansson, Birlik üyelerine "daha hızlı yardım ve dayanışma" çağrısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol