Amasya Genelgesi’nin yayımlanmasının 102. yıldönümünde açıklama yapan İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu, “Geriye gidişten, yine ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele ile kurtulacağız” dedi.

Moroğlu: Geriye gidişten, ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele ile kurtulacağız

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu, Ulusal egemenliğe dayanan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olan Amasya Genelgesi’nin yayımlanmasının 102. yılında yaptığı açıklamada, “Demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü ve kadın erkek eşitliğinden geriye gidişten, yine ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele ile kurtulacağız” dedi.

Moroğlu, “Amasya Tamimi’nin 102. yılında ülkemizde yeniden ulusal uyanışa ihtiyaç var!” başlıklı açıklamasında, “22 Haziran 1919 tarihli Amasya Tamimi Türk Ulusu’nu, ulusal bağımsızlık ve kurtuluşa çağıran bir ulusal uyanış alarmıdır” dedi.

Amasya Genelgesi’nde yer verilen ifadelerin adeta bugün için söylenmiş gibi olduğunu vurgulayan Moroğlu, şu ifadeleri aktardı:

• Yurdun bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir.

• İstanbul’daki HÜKÜMET üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir.

• Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararlılığı kurtaracaktır.

“Günümüzde ne yazık ki, Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden geriye gidiş hızlanmıştır” diyen Moroğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü ve kadın erkek eşitliğinden geriye gidişten, yine ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele ile kurtulacağız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) olarak, ülkemizde yeniden aydınlık günlerin yaşanması umudu ve inancıyla mücadeleye devam diyoruz.”