birgün

-3° AÇIK

DÜNYA 10.11.2020 17:48

Moskova'da koronavirüs tedbirleri geri geldi

Moskova'da, Covid-19 tedbirleri kapsamında gece saatlerinde eğlence mekanları, restoran, bar ve kafelerin faaliyetleri durduruldu. Üniversite ve yüksekokullarda uzaktan eğitim uygulamasına geçilirken, kültür etkinlikleri yasaklandı.

Moskova'da koronavirüs tedbirleri geri geldi

Rusya'nın başkenti Moskova'da bazı yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri yeniden getirildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirdeki salgın durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AA'nın haberine göre kentte Covid-19 vakalarının arttığını belirten Sobyanin, "Gelecek haftalarda salgın durumu kötüleşebilir." dedi.

Şehirde Covid-19'a karşı tedbirlerin sertleştirilmesi yönünde karar aldıklarına dikkati çeken Sobyanin, saat 23.00-06.00 arasında eğlence mekanları, restoran, bar ve kafelerin faaliyetlerinin yasaklandığını ve bunun yemek siparişlerinde kurye hizmetini veren işletmeler için geçerli olmadığını belirtti.

Kentteki üniversite ve yüksekokullarda uzaktan eğitim uygulamasına geçildiğini aktaran Sobyanin, spor etkinliklerinin izin alınması halinde yapılabileceğini vurguladı.

Sobyanin, kültür etkinliklerinin de geçici süreliğine yasaklandığını kaydederek "Tiyatro, sinema ve konser salonlarında doluluk oranının yüzde 25'i geçmemesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Çocuk kamplarının faaliyetleri ve alışveriş merkezlerinde çocuklar için eğlence programlarının da yasaklandığını ifade eden Sobyanin, alınan tedbirlerin 15 Ocak 2021'e kadar uygulanacağını aktardı.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 20 bin 977 kişide virüs tespit edildi ve böylece toplam Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 817 bin 109'a çıktı. Son 24 saatte virüs kaynaklı ölü sayısı 368 artarak 31 bin 161'e, sağlığına kavuşan sayısı da 15 bin 600 artışla 1 milyon 350 bin 741'e ulaştı.

Başkent Moskova'da son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 5 bin 902 artarak 481 bin 68'e, hayatını kaybedenlerin sayısı 68 artışla 7 bin 429'a yükseldi. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi, salgının başlangıcından bu yana 65 milyon 600 binden fazla Covid-19 testinin yapıldığını bildirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız