birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 17.01.2020 14:50

Motorlu kurye ölümleri Meclis gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, baskı altında çalışmaları nedeniyle ardan moto kurye kazalarını Meclis gündemine taşıdı. Araştırma önergesi veren Antmen, "Şirketlerin reklam ve pazarlama kampanyaları kuryelerde zaman baskısı yaratmaktadır" dedi

Motorlu kurye ölümleri Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), sıkça yaşanan moto kurye ölümleri için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Önergeyi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Siparişlerin çok kısa sürelerde adrese yetiştirilmesi, bakımsız motosikletlerin kullandırılması, gerekli ekipmanın sağlanmaması, işyeri ve müşteri baskısının olması ve yasal çalışma koşullarının yetersiz olması, motorlu kuryelerin canlarını riske atmalarına neden olmaktadır. Bu baskıların tamamı açık bir şekilde mobbingdir” ifadelerini kullandı.

Antmen, önergesinde ölümlü motosiklet kazalarında canlarını yitirenlerin en çok moto kuryeler olduğunu belirtti. Önergesinde moto kuryelerin yaklaşık yüzde 25-30’unun part-time, yaklaşık yarısının da kayıt dışı ve sigortasız şekilde çalışmakta olduğunu belirten CHP’li Antmen “Bazı vatandaşlarımız da tek işle geçinemediği için ek iş olarak kuryelik yapmaktadır. Sigortalı kuryelerin neredeyse tamamı asgari ücretle çalışmaktadır. Türkiye’de sayısı 100 bini geçen kuryelerin yalnızca 15 bininin büyük ve kurumsal firmalarda çalıştığı belirtilmektedir. Geri kalan kuryelerin, yani özellikle küçük işletmelerde çalışanlarının büyük çoğunluğunun çalışma şartları belirsizdir” dedi.

KURYELER BASKI ALTINA ÖLÜM RİSKİ İLE ÇALIŞIYOR

Antmen’in önergesinde yer alan bazı bölümler şu şekilde:motorlu-kurye-olumleri-meclis-gundeminde-676541-1.

"Şirketlerin reklam ve pazarlama kampanyaları kuryelerde zaman baskısı yaratmaktadır. Paket geç teslim edildiğinde yevmiyeden kesilmektedir. Kuryeler de mağdur olmamak, yaşamlarını devam ettirebilmek ve işlerinden olmamak için hızlı hareket etmeye çalışmakta; bu da trafikte çok ciddi hatalara ve ihlallere neden olabilmektedir. Kuryeler ölüm riski yaşamaktadır. Bütün bunlarla birlikte; Türkiye genelindeki trafik kazalarının yüzde 34’ünü motosiklet kazaları oluşturmaktadır. Ancak bu büyük orana rağmen moto kuryelik, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından az tehlikeli meslekler grubuna alınmıştır. Oysa rakamların da açıkça ortaya koyduğu gibi moto kuryelerin trafikte kaza riski çok fazladır. Moto kuryeler, az tehlikeli meslek grubunda olduğu için yaşanan kazalarda da sigorta ödemeleri ona göre olmaktadır."

GÜNDE EN AZ İKİ DEFA KAZA TEHLİKESİ GEÇİRİYORLAR

"Basına açıklama yapan moto kuryeler; her gün siparişi yetiştirme stresi yaşadıklarını, özellikle yağmurda, soğuk havalarda işlerinin çok zorlaştığını, işverenlerin paketi hızlı teslim etmeleri konusunda baskı yaptıklarını anlatmışlardır. Moto kuryeler, siparişlerinin hızlı gelmesini isteyen müşterilerin baskısı ve şikayetleri yüzünden daha hızlı hareket etmek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle de günde en az iki kaza tehlikesi geçirdiklerini ifade etmişlerdir. Moto kuryelik yapan vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, çalışma koşullarının düzeltilmesinin yollarının bulunması ve ekonomik durumlarının hak ettikleri noktaya çıkarılması ve konuyla ilgili çözüm önerilerinin sunulması gerekmektedir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol