Avrasya Tüneli'ni 1 Mayıs'tan itibaren motosikletler de kullanabilecek, tünelden motorlu bisikletler ile elektrikli skuterlar ise geçemeyecek. Avrasya Tüneli’ni kullanan motosikletlerin tek yön geçişi 05.00-23.59 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde 20,70 TL, 00.00 - 04.59 arasındaki gece tarifesinde ise 10,35 TL olarak ücretlendirilecek.

Motosikletler için Avrasya Tüneli'nde geçiş tarifesi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün Avrasya Tüneli'ne ilişkin ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

,Karara göre, yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi (Avrasya Tüneli) Projesi kapsamında, 1 Mayıs'tan itibaren azami tasarım hızı saatte 45 kilometre, silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli, sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ile net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu taşıtların tünelden geçişine izin verilmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan, motorlu bisikletler ile elektrikli skuterların tünelden geçişine izin verilmemesine karar verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli’nin 1 Mayıs itibarıyla motosiklet trafiğine açılacağını açıkladı. Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli’ni 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz” demişti.

GEÇİŞ TARİFELERİ AÇIKLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 1 Mayıs'tan itibaren Avrasya Tüneli'ni kullanabilecek motosikletlere ilişkin geçiş tarifelerini belirledi.

Yarından itibaren Avrasya Tüneli'ni kullanabilecek motosikletlerin tek yön geçişi, 05.00-23.59 saatlerindeki gündüz tarifesinde 20,70 lira, 00.00-04.59 saatlerindeki gece tarifesinde ise 10,35 lira olarak ücretlendirilecek.

Motosiklet sürücüleri, serbest gişe sistemi bulunan Avrasya Tüneli'nden HGS hesaplarıyla ödemelerini yapabilecek.