birgün

21° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.08.2019 16:46

MSB: Güvenli Bölge'ye yönelik ABD askeri yetkilileriyle görüşmeler tamamlandı

MSB: Güvenli Bölge'ye yönelik ABD askeri yetkilileriyle görüşmeler tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile yapılan Güvenli Bölge görüşmelerinin tamamlandığını duyurdu.

3 gündür Ankara’da bulunan ABD askeri heyeti ile Türkiye’den askeri heyetin güvenli bölge üzerine yaptığı görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerin ardından Milli Savunma Bakanlığı (MBS), yaptığı açıklamada “Güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekât merkezi kurulmasına” karar verildiği bilgisi yer aldı.

Açıklamada 3 madde yer alıyor:

“Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

“Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması, “Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.

ABD ile koordine edilecek ve yönetilecek güvenli bölgenin detaylarıyla ilgili bilgi ise açıklamada yer almıyor. Zamanlama için de net bir ifade yok, ancak “tedbirlerin bir an önce alınmasına karar verilmiştir” deniliyor.

Daha önce hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, güvenli bölgenin 30-40 km derinliğinde olması gerektiği ve YPG’nin bölgeden tamamen çıkarılması gerektiği ni söylemişti. ABD ise 15 km derinliğinde bir bölge önerisi sunmuştu.

30 Temmuz’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu, güvenli bölge çalışmaları için “barış koridoru” ifadesini kullanmıştı. MBS’nin görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada da aynı ifade kullanıldı.

Ankara, oluşturulacak güvenli bölgede imar çalışmaları yapmak ve Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları bölgeye yerleştirmek istediğini söylüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız