birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 09.07.2021 12:44

Mücadele sonuç verdi: Tozkoparan’da yürütmeyi durdurma kararı!

Güngören'de bulunan Tozkoparan Mahallesi'nin Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilmesine dair Danıştay kararı açıklandı. Danıştay, bugün verdiği kararda, bölgenin riskli alan ilan edilmesi kararına dair yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mücadele sonuç verdi: Tozkoparan’da yürütmeyi durdurma kararı!

Meral DANYILDIZ

Güngören Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle ‘riskli alan’ ilan edilen ve 17 gündür elektrik, su, doğalgazları kesilen Tozkoparan’da yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Güngören Belediyesi tarafından ‘kentsel dönüşüm’ adı altında evlerinden çıkarılmak istenen yurttaşların elektrik, su abonelikleri ve doğalgazları kesilmişti. Günlerdir elektriksiz, susuz, doğalgazsız yaşam savaşı veren Tozkoparan halkının mücadelesi sonucunda bölgenin riskli alan ilan edilmesi kararına dair yürütmeyi durdurma kararı verildi. Buna göre, rapor alınana kadar bölgede herhangi bir faaliyet yürütülmeyecek.

KARARIN ARDINDAN BARIŞ PARKI'NDA TOPLANDI

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından mahalle halkı da Barış Parkı'nda toplanmaya başladı.

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında İstanbul’un Güngören ilçesindeki Tozkoporan ve Küba mahallelerinde 2010’da kentsel dönüşüm planları, 2013’te ise riskli alan kararı Danıştay tarafından iptal edilmiş; ancak bölge rapor dahi olmadan bir kez daha "riskli alan" ilan edilip, "acil yıkım" uygulanması kararı devreye sokulmuştu.

Karar sonrasında konut sahiplerine bakanlık tarafından tebligat gönderilmiş ve yıkım çalışmalarına başlanacağı için evleri boşaltmaları istenmişti. Avukatların Danıştay’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine ikinci kez açtığı iptal davası 1 yılı aşkın süredir sonuçlanmamıştı. Mahalleli, kararın “hukuksuz” olduğunu belirterek, bir süredir eylem yapıyordu.

İBB’nin riskli alanları belirlediği raporunda Güngören’deki 11 mahalle içerisinden dokuzuncu sırada bulunuyor. 11 Ocak 2021 tarihinde Danıştay 6'ncı Dairesi'nde görevli savcı da, Tozkoparan halkının itirazı üzerine mahallenin riskli alan ilan edilmesinin iptal edilmesi gerektiğine dair görüş vermişti. Danıştay savcısı görüşüne göre mahallede 14 evde yapılan inceleme sonucunda çıkarılan teknik raporun, mahalledeki toplam 5 bin 560 yapının farklı özelliklerde olması nedeniyle ''kuşatıcı bilimsel'' olmadığı belirtilirken bu raporun kabulüne olanak bulunmadığı söylenmişti.