birgün

13° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 21.10.2021 06:58

MUÇEV’in gözü sit alanı ve koruma bölgesinde

MUÇEV’in gözü sit alanı ve koruma bölgesinde

Aycan KARADAĞ

Ülkenin en kıymetli sahillerinin ihalesiz olarak verildiği MUÇEV, gözünü arkeolojik sit alanı ve özel çevre koruma bölgesine dikti. Şirket, Muğla Marmaris’te arkeolojik sit alanı ve özel çevre koruma bölgesi içerisinde kalan Karacasöğüt’te tekne bağlama iskelesi kapasite artırımı projesi için inşaata başladı.

Proje için Muğla Valiliği tarafından 24 Eylül 2020’de ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı alındı. Marmaris Belediyesi, 60 yat bağlama kapasitesine sahip olan iskelenin 187 yat kapasitesine çıkarılmasının ÇED sürecine tabi yat limanları kapsamında incelenmesi gerektiğini belirterek Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açtı. MUÇEV ruhsatı alır almaz bölgede proje çalışmalarına başladı.Bölge halkı, dava sürerken projenin başlamasına tepki gösterdi.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin konu hakkında verdikleri dilekçeler sonrasında Marmaris Belediyesi’nin dava açtığını, fakat belediyenin şirkete ruhsat verdiğini söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde inşaat sahasına iskele yapımında kullanılmak üzere denize çakılacak kazıklar yığıldı, akabinde kazıklar bir bir çakılmaya başlandı. Devam eden dava süreci ve hâlâ yürürlükte olan inşaat yasağı nedeniyle tepki gösteren köy halkı ve çevre gönüllüleri ile halka açık bir toplantı düzenlendi. Bu toplantı esnasında alana apar topar daha boyası kurumamış bir tabela getirilince büyük bir şaşkınlık yaşandı. Tabela okununca anlaşıldı ki daha önce davacı avukatı tarafından verilen bilgiye göre 23 Ağustos’ta dava dosyasına sunulan bilirkişi raporunda ‘ÇED gereklidir’ sonucu olduğu halde davacı belediyenin inşaata ruhsat vermiş olduğu görüldü. MUÇEV’in doğamıza zarar vermesine izin vermeyeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol