birgün

15° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 28.11.2018 08:37

Müfredatta cinsiyet eşitliği problemli

Müfredatta cinsiyet eşitliği problemli

Serbay Mansuroğlu

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) bu yıl 11’inci kez ‘Eğitim İzleme Raporu 2017-2018 raporunu paylaştı. İstanbul Karaköy’de yapılan toplantıda eğitimin temel sorunlarına dikkat çekildi.

ERG Araştırmacısı Yeliz Düşkün, güncellenen müfredatlarda kadın-erkek eşitliği konusunda problemler olduğunu söyledi. Düşkün, “Geçen yıllarda müfredat öğretim programları güncellendi. Ancak bu kaynaklarda kadın ve erkek eşitliği hak temelli değil. Yapılan araştırmalarda kızların daha fazla oranlarla eğitimden erken ayrıldığını görüyoruz. Fen alanlarında meslek edinmede de erkeklerin gerisinde. Eğitime devam edemeyen kadınların neredeyse yarısı, evlilik ve ailevi nedenlerle ilkokulu bitiremiyor. Erkeklerde ise maddiyat öne çıkıyor. Çocuk işçiliği nedeniyle, çalışmak İçin eğitimlerini tamamlayamıyorlar” diye konuştu.

ERG Araştırmacı Özgenur Korlu ise okul öncesi eğitimde Türkiye’nin önemli gelişmeler kaydettiğini ancak dünya ortalamalarının gerisinde kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Rapordan öne çıkan bulgular ise şöyle:
► MEB bütçesinin GSYH’ya oranında azalma var. 2018’de MEB bütçesinin GSYH’ya oranı yüzde 2.7.

► 2018’de en çok harcama ilköğretim hizmetleri için yapıldı. Okul öncesi eğitimde ise geçen seneki durum değişmiyor. Yine en az harcama bu kademede.

► 2017-2018 eğitim yılında, önceki seneye göre, özel okul oranı değişmiyor. Verilere göre, her iki özel okuldan biri lise.

► OECD ortalamasında öğrenci başına düşen öğretmen maaşı Türkiye’dekinin iki katından fazla.

► 2017-18 eğitim yılında resmi kurumlarda görev yapan tüm öğretmenlerin yüzde 4.4’ü sözleşmeli. Bu oran 2016-17’de yüzde 2.2 idi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız