birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 03.04.2020 10:08

Müftüler, ‘Bir elin verdiğini diğeri görsün’ istiyor: Bağış yapın, dekontu gönderin

Erdoğan’ın başlattığı kampanyaya, kamu kurumlarından yapılacak katkıyı büyütmek için çalışanlar üzerindeki baskı artıyor. Bazı il ve ilçe müftüleri, kampanyaya bağış için personele, “Dekontları bize ulaştırın” mesajı attı

Müftüler, ‘Bir elin verdiğini diğeri görsün’ istiyor: Bağış yapın, dekontu gönderin

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” isimli bağış kampanyası, kamu kurumlarının gösteriş yarışına dönüştü. Resmi verilere göre, 1 Nisan itibariyle 552 milyon 529 bin TL bağış toplanan kampanya kapsamında bazı kurum yöneticilerinin personele, “bağış yapın” baskısını artırdığı öğrenildi. Çok sayıda il ve ilçe müftüsü de personeline, “Kampanyaya katkı sağlayanlar dekontu bize ulaştıracaktır” mesajı attı.

Özel şirketlerin, alt sınır belirleyerek çalışanından maaş kestiği iddialarıyla gündeme gelen, “Milli Dayanışma Kampanyası”, Diyanet İşleri Başkanlığı için de de “Kim daha çok bağış yapacak?” yarışına dönüştü. Bazı müftülüklerin, bağış için 250 TL alt sınır belirleyerek personele, “Dekontlarınızı gönderin” mesajı attığı ortaya çıktı.

EN AZ 250 TL

Ankara’da görev yapan bir ilçe müftüsünün, personele gönderdiği mesajda, şu ifadelere yer verildi: “Kıymetli hocalarım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik devletimiz gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Bu süreçte, ekonomik olarak sıkıntı çekebilecek vatandaşlarımıza yardımcı olmak için Cumhurbaşkanımızca başlatılan yardım kampanyasına ilçe müftüsü olarak ben de bir maaşımla destek oldum. Teşkilat mensupları olarak, en az 250 TL olmak üzere kampanyaya katkı sağlayalım.”

DEKONTLAR TOPLANIYOR

İlçe müftülükleri bünyesinde bir kişinin, personelin kampanyayı destekleyip desteklemediğinin takibini yapmakla görevlendirildiği iddia edildi. İlçe müftüleri, bağış yapan personelin bağış dekontunu görevliye WhatsApp üzerinden iletmesini istedi.

İddiaya göre, bağış için alt sınır belirlenmesinden rahatsız olan personel sayısının fazla olması nedeniyle başka bir bağış modeli de geliştirildi. Buna göre, tek seferde 250 TL bağış yapmak istemeyen personele, “Bağış miktarını aylara bölerek, taksitler halinde de yapabilirsiniz” önerisinde bulunuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol